Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało kompleksową reformę Kodeksu karnego. Przewiduje ona m.in. radykalne zwiększenie kar za przestępstwa seksualne i tzw. elastyczny wymiar kary.
„Państwo musi pokazać żelazną rękę”
Ministerstwo Sprawiedliwości kolejny raz występuje z propozycją zaostrzenia kar dla pedofilów i sprawców innych poważnych przestępstw. Zdaniem ministra Zbigniewa Ziobro nie zawsze powinno się dążyć do resocjalizacji – czasami konieczna jest bezwzględna kara,
– Kary muszą być i nieuchronne, i surowe. Zwłaszcza za najcięższe zbrodnie przeciwko życiu i zdrowiu. Trzeba odizolować najbardziej niebezpiecznych bandytów od społeczeństwa. Tu państwo musi pokazać żelazną rękę – powiedział Prokurator Generalny.
Według danych z 2021 roku 23% skazanych za zabójstwo dostało najniższą możliwą karę – 8 lat pozbawienia wolności, a 44% skazanych za zgwałcenie usłyszało wyrok do 3 lat pozbawienia wolności. Ponadto, w ciągu kilku ostatnich lat blisko 40% osób, które skorzystały z przedterminowego zwolnienia, powróciło do popełniania przestępstw.
– Dobre prawo nie może pobłażać sprawcom najcięższych przestępstw. Surowe kary muszą odstraszać – mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Elastyczny wymiar kary
Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości dużym problemem są sztywne zakresy kar za najpoważniejsze przestępstwa. Sądy mogą orzec tylko do 15 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotnie pozbawienie wolności. Stąd też pomysł na wprowadzenie tzw. elastycznego wymiaru kary. Co będzie teraz grozić za najpoważniejsze zbrodnie? Oto kilka przykładów:
- Zabójstwo – od 10 do 30 lat pozbawienia wolności albo dożywotnie pozbawienie wolności (obecnie: od 8 do 15 lat, 25 lat albo dożywocie);
- Spowodowanie ciężkiego uszkodzenia ciała ze skutkiem śmiertelnym – od 5 do 30 lat pozbawienia wolności albo dożywotnie pozbawienie wolności (obecnie: od 5 do 15 lat, 25 lat albo dożywocie);
- Porwanie dla okupu połączone ze szczególnym udręczeniem – od 5 do 25 lat pozbawienia wolności (obecnie: od 5 do 15 lat albo 25 lat).
Warunkowe zwolnienie nie dla wszystkich
Projekt zakłada wprowadzenie kary bezwzględnego dożywotniego pozbawienia wolności. Oznacza to, że skazany nigdy nie będzie mógł się ubiegać o warunkowe zwolnienie. Ma to dotyczyć:
- Osób, które popełniły przestępstwo po prawomocnym skazaniu za przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, wolności, wolności seksualnej, bezpieczeństwu powszechnemu lub za przestępstwo o charakterze terrorystycznym na karę dożywotniego pozbawienia wolności albo karę pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 20 lat;
- Sytuacji, gdy charakter i okoliczności czynu oraz właściwości osobiste sprawcy wskazują, iż pozostawienie sprawcy na wolności spowoduje trwałe niebezpieczeństwo dla życia, zdrowia, wolności lub wolności seksualnej innych osób.
Do 30 lat ma zostać także wydłużony okres, po którym skazany na dożywocie może ubiegać się o warunkowe zwolnienie (obecnie okres ten wynosi 25 lat). Osoby takie, jeżeli już skorzystają z warunkowego zwolnienia, będą podlegały dożywotniemu okresowi próby (dziś ten okres wynosi 10 lat).
Dodatkowo zwiększeniu do 40 lat ulegnie okres przedawnienia karalności za zabójstwo (obecnie 30 lat).
Wysokie kary za przestępstwa seksualne
Istotną zmianą jest znaczne podwyższenie kar za przestępstwa na tle seksualne. Np.:
- Zgwałcenie dziecka – od 5 do 30 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności (obecnie: od 5 do 15 lat);
- Zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem – od 5 do 30 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności (obecnie: od 5 do 15 lat);
- Zgwałcenie z następstwem w postaci śmierci człowieka – od 8 do 30 lat pozbawienia wolności albo kara dożywotniego pozbawienia wolności (obecnie: od 2 do 12 lat).
Nowe przepisy nie dopuszczą także do przedawnienia karalności przestępstwa zgwałcenia dziecka lub zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem. Natomiast w przypadku innych przestępstw seksualnych czy przeciwko życiu i zdrowiu popełnionych na szkodę małoletniego, których górna granica kary przekracza 5 lat pozbawienia wolności, przedawnienie karalności będzie mogło nastąpić dopiero po ukończeniu przez małoletniego 40. roku życia.
W nowelizacji określono również nowe typy kwalifikowane gwałtu – np. na kobiecie ciężarnej, z posługiwaniem się bronią palną czy z utrwalaniem obrazu i dźwięku. Za te czyny grozić będzie kara od 3 do 20 lat pozbawienia wolności (obecnie: od 2 do 12 lat).
Polecamy także:
Dane KGP: Rośnie liczba prób samobójczych. Szczególnie niepokoją statystyki dotyczące młodych kobiet
Szczecin: Czy Szczecin zostanie bez pływaków?