Do UOKiK dotarła skarga konsumenta, który wpłacił pieniądze na pomoc Ukrainie. Czy darczyńcy są prawidłowo informowani o zasadach dokonywania płatności?
Polacy chętnie angażują się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy i osób, które zostały na terenach objętych działaniami wojennymi. Organizują zbiórki żywności, ubrań czy środków higienicznych, ale także wspierają ofiary finansowo. Niestety dochodzi również do sytuacji, w których darczyńcy mogą czuć się oszukani.
Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęła skarga na podwójne przewalutowanie wpłaty na pomoc Ukrainie. Sprawa dotyczy zbiórki udostępnionej przez jedną z organizacji charytatywnych za pośrednictwem portalu Facebook. Konsument twierdzi, że chciał pomóc, ale nie był świadomy tego, że z jego konta zostanie ściągnięta kwota wyższa od przekazanej – po przewalutowaniu najpierw ze złotych na dolary, a następnie z dolarów na euro.
Sprawą zajmie się Prezes UOKiK, który wszczął już postępowanie wyjaśniające i wystąpił z zapytaniami do pośredników płatności, czyli spółki Pay Pal Europe oraz Meta Platforms (właściciel portalu Facebook). Celem przedsięwziętych kroków jest wyjaśnienie, czy konsumenci są prawidłowo informowani o kilkukrotnym przewalutowywaniu wpłat.
– Zachęcam do niesienia pomocy ofiarom i uchodźcom wojny w Ukrainie. Wszystkie informacje o tym, co możemy zrobić dla obywateli Ukrainy znajdują się na rządowej stronie pomagamukrainie.gov.pl. Jeśli decydujemy się na wsparcie finansowe, to sprawdźmy dokładnie cel zbiórki i jej zasady. Przestrzegam przed pochopnym przelewaniem pieniędzy na niezweryfikowane akcje charytatywne, ponieważ istnieje ryzyko, że mogą się pod nie podszywać oszuści. Apeluję też do pośredników płatności, by konsument, który chce finansować pomoc dla uchodźców z Ukrainy, nie ponosił dodatkowych, nieuzasadnionych kosztów takiego działania – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 61. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Polecamy także:
Czy trener Pogoni Szczecin trafi do Schalke 04?
Charytatywny mecz Polska – Ukraina. Gwiazdy sportu zagrają w Szczecinie!