Zachodnia Obwodnica Szczecina. Podpisano aneks na stworzenie projektu

0
obwodnica
fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

W poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim ogłoszono informację o podpisaniu aneksu do programu inwestycyjnego, zapewniającego środki finansowe na sporządzenie projektu i wykupu gruntów pod budowę zachodniej obwodnicy Szczecina. Mowa o 411 mln zł.

Aneks został podpisany przez Ministra Infrastruktury już w ubiegły piątek. Zakłada on gwarancję wypłaty środków na sporządzenie projektu inwestycji oraz wykup gruntów pod budowę zachodniej obwodnicy Szczecina. Całość operacji szacowana jest na 411 mln zł.

Po pierwszym etapie tzw. przygotowawczym, który ma potrwać do 2024 roku, nastąpi budowa. Środki na budowę obwodnicy ma zapewnić rząd.

Obwodnica zachodnia Szczecina to blisko 50 km komfortowej trasy. Jej początek byłby na węźle Szczecin Zachód (A6) w pobliżu Kołbaskowa, następnie od strony zachodu miałaby ominąć Szczecin, a od północy Police. Następnie przez 5-kilometrowy tunel pod Odrą poprowadzić w kierunku Goleniowa.

Według wstępnych obliczeń całościowy koszt budowy obwodnicy to 6 mld zł.

Przetarg – w jakiej formie

Najpierw ogłoszony zostanie wykonawca projektu, a następnie w drugim postępowaniu przetargowym, wykonawca inwestycji.

Taka forma, według założeń, wpłynie na szybszą realizację Zachodniej Obwodnicy Szczecina. Dzięki temu uniknie się czekania na zatwierdzenie oceny strategicznej rządowego programu budowy dróg krajowych.

Pieczę nad realizacją inwestycji będzie miał szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

GDDKiA w ciągu najbliższych tygodni planuje ogłosić postępowanie przetargowe na projekt.

Obwodnica Mierzyna

Zatwierdzona została również realizacja obwodnicy Mierzyna w ciągu dk 10. Pozwoli ona na swobodny przejazd przez ul. Ku Słońcu aż do węzła Dołuje. Szacowana wartość tego przedsięwzięcia to z kolei 180 mln zł.

Jeśli realizacja inwestycji przebiegnie zgodnie z planem, zachodnia obwodnica Szczecina powinna być gotowa dla kierujących do 2030 roku.

obwodnica
fot. fb/GDDKiA

obwodnica obwodnica

POLECAMY TAKŻE

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię