Zachodniopomorskie: Bezpłatne szczepienia przeciw HPV już od września!

0
hpv

Trzecim pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet na świecie jest obecnie rak szyjki macicy. By jemu zapobiec już od września rusza regionalny program profilaktyki HPV.

Polska należy do krajów o średniej zachorowalności na ten nowotwór. Ma jednak jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności w Europie – w 2018 roku wskaźnik zachorowalności na raka szyjki macicy wynosił 9,4 na 100 tys. kobiet. Jest to też jednak pierwszy spośród nowotworów występujących u ludzi, którego czynniki ryzyka  zidentyfikowano jako konieczne do jego rozwoju. Są nimi wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV).

Odkrycie roli tego wirusa w powstawaniu raka szyjki macicy przyniosło jego badaczowi Nagrodę Nobla w 2008 roku. Wiedza ta doprowadziła do stworzenia szczepionki, która daje możliwości skutecznego, całkowitego wręcz wyeliminowania tego ryzyka zdrowotnego.

Regionalny program profilaktyki HPV 

Regionalny program profilaktyki HPV  to bezpłatne szczepienia dla dziewczynek finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dofinansowanie jest realizowane w formule konkursu organizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie. Głównym zadaniem w projektach jest przeprowadzenie szczepień przeciw HPV wśród dziewcząt z obszaru województwa zachodniopomorskiego, które w latach 2021- 2022 rocznikowo osiągną wiek 12 lat.

Poza szczepieniami zaplanowano także działania edukacyjne dotyczące zagrożeń wynikających z zakażenia wirusem HPV, wskazania konieczności korzystania z badań profilaktycznych w kierunku wykrywania HPV, a także ryzyka w zakresie raka szyjki macicy. Działaniami w ramach projektu objęto dziewczęta oraz ich rodzice/opiekunowie prawni. Przygotowano także akcja informacyjno-promocyjną zachęcająca do udziału w projekcie.

Wartość projektów

W wyniku rozstrzygnięcia konkursu do dofinansowania wybrano cztery projekty, na łączną  kwotę dofinansowania w wysokości 5 856 128,10 PLN, w tym wsparcie finansowe EFS w wysokości 5 530 787,65 PLN.

Dzięki projektom wybranym do dofinansowania 5377 dziewczynek będzie mogło liczyć na profilaktykę i pomoc, która ma ich uchronić przed chorobą nowotworową. Ponadto projekty zasięgiem swojego działania obejmą cztery subregiony województwa zachodniopomorskiego: szczeciński, koszaliński, stargardzki i szczecinecki.

Podpisanie pierwszej umowy i realizacja szczepień w subregionie szczecińskim

Projekt swym zasięgiem obejmie powiaty: gryficki, kamieński, goleniowski, policki, Miasto Świnoujście, Miasto Szczecin. Skierowano go do 2178 dziewczynek oraz ich rodziców/opiekunów prawnych w zakresie działań edukacyjnych.

Rozpoczęcie szczepień zaplanowano już od września br. Punkty szczepień zaplanowano w miejscowościach:

  • Szczecin,
  • Police,
  • Goleniów,
  • Kamień Pomorski,
  • Gryfice,
  • Świnoujście.

21 czerwca br.  uroczyście podpisano umowę,  będzie  NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej W. Fabian Sp. J. – reprezentowana przez dr n. med. Panią Wiesławę Fabian. Wartość projektu wynosi 2 637 653,80 zł, w tym dofinansowanie EFS 2 373 888,42 zł.

Natomiast umowy dla pozostałych trzech subregionów są w fazie przygotowania i zostaną zawarte już wkrótce.

Ponadto projekt realizowany będzie przez drugi wybrany do dofinansowania Beneficjent – Indywidualna Praktyka Lekarska Wiesława Pudzianowska.

Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji !

POLECAMY TAKŻE

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię