Do dokonania zwrotu czy złożenia reklamacji towaru potrzebny jest dowód zakupu, którym nie jest wyłącznie paragon. Zgubienie czy zniszczenie paragonu wcale nie wyklucza możliwości złożenia reklamacji bądź dokonania zwrotu.
W świetle prawa, to na konsumencie ciąży obowiązek udowodnienia, że zakupił towar w danym dniu, w konkretnym sklepie i za określoną cenę.
Sprzedawcy niestety często utożsamiają dowód zakupu wyłącznie z paragonem fiskalnym. Tymczasem dowodem zakupu rzeczy w danym sklepie może być także potwierdzenie płatności kartą płatniczą lub kredytową, wyciąg z rachunku bankowego, dane z systemu aukcyjnego (np. Allegro), e-mail czy nawet zeznania świadków.
Jeśli sprzedawca mówi, że złożenie reklamacji bez załączenia paragonu fiskalnego jest niemożliwe, wówczas mamy do czynienia z bardzo nieuczciwą praktyką.
Na paragonie fiskalnym widnieją najważniejsze oznaczenia dotyczące umowy sprzedaży: oznaczenie towaru, data sprzedaży, cena oraz sklep, w którym dokonaliśmy zakupu. Dlatego też, jest to najdogodniejszy dowód zakupu. Pamiętajmy jednak, że nie jedyny.
W Szczecinie ochroną interesów konsumentów zajmuje się Miejski Rzecznik Konsumentów.
Konsumenci mogą liczyć na wystąpienie ze strony Rzecznika po samodzielnym wyczerpaniu drogi reklamacyjnej, przy czym osobom potrzebującym takiego wsparcia, Rzecznik może pomóc również w sporządzeniu reklamacji, odstąpienia od umowy czy innego pisma.
W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną porady i informacje z Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Szczecinie można uzyskać w godzinach od 7:30 do 15:30 kontaktując się za pośrednictwem wiadomości mailowej bądź telefonicznie:
adres e-mail:
numery telefonów:
91 424 51 35
91 424 51 36
91 424 52 17
91 433 15 55
91 424 51 70
Bezpłatna pomoc prawna dla ofiar przestępstw
Nieuczciwe praktyki rynkowe wciąż zbierają żniwa. Po bezskutecznym wyczerpaniu drogi reklamacyjnej, w sprawach indywidualnych bezpłatną pomoc prawną konsumenci mogą uzyskać m. in. u miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów.
Natomiast osoby, które padły ofiarą przestępstwa mogą zgłosić się do Ośrodków Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, które bezpłatnie pomagają ofiarom przestępstw, ich rodzinom, a także świadkom przestępstw i im najbliższym. Ośrodki działają dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Sprawiedliwości otrzymanych z Ministerstwa Sprawiedliwości.
W ramach prowadzonej działalności, Ośrodki Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w całej Polsce świadczą bezpłatną pomoc prawną, zapewniają wsparcie psychologiczne, wspierają materialnie, pokrywają koszty świadczeń zdrowotnych, rehabilitacji oraz związanych z edukacją i aktywizacją zawodową, a także pomagają sfinansować przejściowe problemy z zobowiązaniami czynszowymi.
Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Szczecinie jest prowadzony przez Stowarzyszenie SOS dla Rodziny przy ul. Energetyków 10, 70-656 Szczecin.
Tel. 663 606 609 (telefon całodobowy), [email protected]
Godziny otwarcia:
Poniedziałek: 8:00 do 20:00
Wtorek-piątek: 8:00 do 18:00
Sobota: 8:00-12:00
Dodatkowo, lokalne punkty, w których pokrzywdzeni przestępstwem mogą otrzymać darmowe wsparcie znajdują się w Policach, Gryfinie, Kamieniu Pomorskim, Goleniowie, Choszcznie, Gryficach, Łobzie, Pyrzycach, Myśliborzu i Świnoujściu.
Więcej informacji na stronach:
https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/potrzebujesz-pomocy/
https://www.uokik.gov.pl/sprawy_indywidualne.php