Nastolatek wraz z kolegami chciał zabłysnąć w Internecie udostępniając film, na którym puszcza wulgarną piosenkę podczas Mszy Świętej. Nagranie jednak oburzyło internautów, a w sprawie postanowił interweniować szczeciński radny Dariusz Matecki.
Bulwersujący film na TikToku
Nastolatek prowadził konto na TikToku, na którym umieszczał filmy polegające na podejmowaniu wyzwań wymyślonych przez kolegów. Zwykle były to zadania kontrowersyjne i drażniące innych. Młodzi chłopcy m.in. wchodzili na zaplecze restauracji i dokuczali ludziom w sklepach. Jedno z nagrań jednak w szczególny sposób poruszyło internautów, ponieważ przedstawiało zakłócanie Mszy Świętej. Jego autorzy założyli się, że wejdą do kościoła podczas nabożeństwa i odtworzą bardzo wulgarną muzykę.
Na filmie widać nastolatka, który wchodzi między ludzi zgromadzonych w świątyni i włącza piosenkę z telefonu. Na bulwersujące zachowanie po chwili reaguje jedna z kobiet próbując złapać chłopaka za rękę. Ten jednak wymyka się jej i wychodzi.
Interwencja szczecińskiego radnego
Interweniować w tej sprawie postanowił także lider Solidarnej Polski na Pomorzu Zachodnim Dariusz Matecki.
– Wysłałem film do prawników z Fidei Defensor. Będą formułować zawiadomienie do prokuratury – Art. 195. kk – napisał na Twitterze.
W tej sprawie będziemy jutro interweniować. Wysłałem film do prawników z @FideiDefensorPL. Będą formułować zawiadomienie do prokuratury – Art. 195. kk pic.twitter.com/JeJC37Mgqx
— Dariusz Matecki (@DariuszMatecki) March 12, 2023
Zgodnie ze wskazanym przepisem kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Film – podobnie jak wszystkie inne – zniknął już z konta chłopaka.
„W obronie chrześcijan”
Problem szydzenia z religii i zakłócania nabożeństw został zauważony przez wielu Polaków, którzy podpisali się pod projektem ustawy „W obronie chrześcijan”. Nowe przepisy mają urzeczywistniać gwarantowaną w Konstytucji wolność sumienia.
Obecnie prawo nie jest dość precyzyjne, przez co sprawcom obrazy uczuć religijnych czy zakłócania obrzędów religijnych często udaje się uniknąć odpowiedzialności. Dodatkowo osobom tym trzeba udowodnić, że przerywały nabożeństwa „złośliwie”, co jest trudne, nawet w przypadku oczywiście nagannych zachowań. Po zmianie przepisów nieistotny będzie stosunek sprawcy do czynu, ale sam fakt jego popełnienia.
Czytaj więcej: Projekt ustawy „W Obronie Chrześcijan” w Sejmie! Czy posłowie poprą wolę blisko 400 tys. obywateli?
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Energetyków 10. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Polecamy także:
Zachodniopomorskie: Gdzie w tym tygodniu nie będzie prądu? Lista planowanych wyłączeń
Szczecin: Remont przejazdu kolejowego na ul. Cukrowej. Przygotuj się na utrudnienia w ruchu!