Zarzuty wobec marszałka Tomasza Grodzkiego nie ulegną przedawnieniu

0
Zarzuty wobec marszałka Tomasza Grodzkiego nie ulegną przedawnieniu

Tomasz Grodzki będzie mógł być pociągnięty do odpowiedzialności w dowolnym czasie, jeżeli tylko Senat wyrazi zgodę na uchylenie immunitetu. Zarzuty wobec marszałka nie ulegną przedawnieniu. 

Bez przedawnienia

Ostatnio wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz poinformował, że prokuratorski wniosek o uchylenie immunitetu i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej marszałka Tomasza Grodzkiego pozostanie bez dalszego biegu. Wniosek był uprzednio dwukrotnie zwracany z uwagą, iż zawiera braki formalne, a także został podpisany przez zastępcę Prokuratora Generalnego bez załączenia upoważnienia zwierzchnika.

W rozmowie z Radiem Szczecin rzecznik Prokuratury Regionalnej w Szczecinie prok. Marcin Lorenc wskazał, że zarzuty wobec prof. Grodzkiego nie ulegną przedawnieniu. Powołał się przy tym na art. 104 Kodeksu karnego, zgodnie z którym przedawnienie nie biegnie, jeżeli przepis ustawy nie pozwala na wszczęcie lub dalsze prowadzenie postępowania karnego.

Oznacza to, że Tomasz Grodzki będzie mógł być pociągnięty do odpowiedzialności w przyszłości, gdy tylko Senat wyrazi na to zgodę.

Ustalenia prokuratury

Prokurator zamierzał ogłosić marszałkowi Senatu cztery zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej w czasie pełnienia funkcji dyrektora Specjalistycznego Szpitala im. prof. A. Sokołowskiego w Szczecinie–Zdunowie.

W toku szczegółowego postępowania ustalono, że Tomasz Grodzki przyjął łapówkę co najmniej 4 razy – w maju 2006 roku (1,5 tys. zł), w marcu 2009 roku (2 tys. zł), we wrześniu 2009 roku (3 tys. zł i 500 dolarów) w marcu 2012 roku (7 tys. zł). Świadkowie zgodnie twierdzili, że była to powszechna praktyka.

Za bierne łapownictwo, określone w art. 228 §1 kk, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Polecamy także:

Szczecin: Po pożarze na Skolwinie mieszkańcy boją się o własne bezpieczeństwo 

Pyrzyce: Nie będzie likwidacji sądu [WIDEO]

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię