Od 27 marca 2021 roku obowiązują nowe obostrzenia. Obejmują zamknięcie placówek edukacyjnych i opiekuńczych na terenie całego kraju. Innymi słowy żłobki i przedszkola nie działają. Ale czy na pewno? Są pewne wyjątki. Kto wciąż może posłać swoje dziecko do żłobka, przedszkola lub szkoły?
Zgodnie z nowymi obostrzeniami, od 27 marca zawiesza się działalność żłobków i przedszkoli. Są od tego jednak pewne wyjątki. Do przedszkoli i żłobków nadal mogą uczęszczać dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz innych osób realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Przedszkola
W Rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 czytamy, że dyrektor przedszkola lub szkoły podstawowej albo osoba kierująca inną formą wychowania przedszkolnego, ma obowiązek zorganizować zajęcia na wniosek:
- rodziców dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
- rodziców dzieci, którzy:
- pracują w podmiotach wykonujących działalność leczniczą,
- realizują zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego,
- realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
- pełnią służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny,
- wykonują działania ratownicze,
- pracują w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej,
- wykonują pracę w ogrzewalniach i noclegowniach,
- pracują w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku,
- wykonują pracę w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych,
- są zatrudnieni w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,
- są zatrudnieni w jednostkach systemu oświaty i realizują zadania na terenie tych jednostek
Oznacza to, że nie tylko dzieci osób pracujących w służbie medycznej oraz innych służbach pomocniczych czynnie działających w walce z COVID 19 będą uczęszczać do przedszkoli. Również dzieci z orzeczeniem specjalnego kształcenia będą uczęszczać do placówek. Zatem przedszkola specjalne i te realizujące specjalne kształcenie nadal będą pracować.
Żłobki
Ponadto w przypadku żłobków, o tym, kto wciąż może z nich korzystać informuje Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki społecznej w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Obowiązek zapewnienia opieki oraz zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych odpowiednio w żłobku, klubie dziecięcym lub przez dziennego opiekuna, mają dyrektorzy placówek na wniosek, otrzymany od rodziców dzieci, którzy:
- są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą,
- realizują zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego,
- realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
- pełnią służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny,
- wykonują działania ratownicze,
- pracują w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej
- wykonują pracę w ogrzewalniach i noclegowniach
- pracują w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku
- są zatrudnieni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych oraz w interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych,
- pracują w formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3,
są zatrudnieni w jednostkach systemu oświaty i realizują zadania na terenie tych jednostek.
Szkoły podstawowe
Podobnie jest w przypadku rodziców i uczniów klas I-III szkół podstawowych oraz szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej.
Uczniowie pozostałych klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, wciąż uczą się zdalnie.
Zasiłek opiekuńczy
– Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał wszystkim osobom, które będą musiały zostać w domu z dziećmi – zadeklarowali premier Mateusz Morawiecki i minister Adam Niedzielski podczas czwartkowej konferencji, na której poinformowano o nowych obostrzeniach.
Ponadto, nadal obowiązuje możliwość pobierania zasiłku opiekuńczego. Zasiłek wynosi 80 proc. wynagrodzenia i wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy. Zasiłek opiekuńczy zadedykowano zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.