Zmarła Filomena Leszczyńska. Nie doczekała się prawdy

0
Zmarła Filomena Leszczyńska. Nie doczekała się sprawiedliwości
Screenshot YT/Kanał: Kancelaria Pasieka Derlikowski Brzozowska PDBLEGAL

Filomena Leszczyńska była krewną sołtysa wsi Malinowo – Edwarda Malinowskiego. Pozwała autorów książki „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” o pomówienie. W publikacji twierdzono, że sołtys przyjął pod swój dach Żydówkę, po czym ją okradł.

Wierzyła, że prawda zwycięży

Sama rzekomo pokrzywdzona Estera Drogicka (z domu Siemiatycka) nie wspominała o takiej wersji wydarzeń w swoich zeznaniach. Kobieta twierdziła, że była bez grosza, a Malinowski był jedyną osobą, która ryzykowała własnym życiem, aby jej pomóc. Tygodniami ukrywał ją w stodole i dostarczał pokarm.

W publikacji oskarżono sołtysa także o współpracę z Niemcami, czemu zaprzeczyli liczni świadkowie. Ze wszystkich źródeł wynika, że mężczyzna istotnie kontaktował się z okupantem, ale jedynie by zapobiegać wywózkom mieszkańców na roboty do Niemiec. Nie wydawał w tym celu ukrywających się Żydów.

Jednak autorzy już na początku publikacji postawili tezę i zamierzali trzymać się jej do końca. Brzmiała ona: „Dwóch spośród każdych trzech Żydów poszukujących ratunku zginęło – najczęściej za sprawą swoich sąsiadów, chrześcijan (…) Zdecydowana większość próbujących się ratować Żydów – na podstawie przebadanych i zweryfikowanych przypadków – zginęła z rąk polskich bądź też została zabita przy współudziale Polaków”

Sąd Apelacyjny w Warszawie stwierdził, że prof. Barbara Engelking i prof. Jan Grabowski nie muszą przepraszać za kłamliwe treści przedstawione w książce. Zdaniem sądu niedopuszczalne jest „ingerowanie w wolność badań naukowych i swobodę wypowiedzi”.

„Kłamstwo zawsze przegra”

Filomena Leszczyńska nie zamierzała się poddawać. Poprosiła pełnomocników i Redutę Dobrego Imienia o złożenie wniosku kasacyjnego do Sądu Najwyższego.

„Bo prawda jest prawdą, a kłamstwo zawsze przegra” – miała dodać.

Nie doczekała jednak sprawiedliwego wyroku. Zmarła 8 października 2021 roku, w wieku 81 lat.

Polecamy także:

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię