Zmiany w prawie chronią majątki Polaków. Izrael: „to antysemityzm”

0
Zmiany w prawie chronią majątki Polaków. Izrael:

Szef izraelskiej dyplomacji wycofał swojego ambasadora z Polski i zasugerował, że polski ambasador nie jest mile widziany w Izraelu. Zagroził też „rozmowami z Amerykanami”. 

Wycofanie ambasadora i „rozmowy z Amerykanami”

Minister Spraw Zagranicznych Izraela poinformował, że nie wyśle nowego ambasadora do Polski. Jednocześnie dał do zrozumienia, że nie chce powrotu ambasadora RP Marka Magierowskiego, który przebywa obecnie na urlopie w Polsce. „Powinien wykorzystać wolny czas na wyjaśnienie Polakom, co znaczy Holocaust dla obywateli Izraela i jak bardzo nie będziemy tolerowali braku szacunku” – napisał Yair Lapid.

Tym „brakiem szacunku” według szefa izraelskiej dyplomacji jest przyjęta właśnie nowelizacja polskiego Kodeksu postępowania administracyjnego. Główna zmiana polega na tym, że jeżeli od daty wydania decyzji administracyjnej upłynęło 30 lat, nie wszczyna się postępowania w sprawie stwierdzenia jej nieważności. Nowela ma położyć kres niepewności Polaków, którzy po wielu latach tracili nieruchomości, ponieważ zgłaszali się po nie – często rzekomi – spadkobiercy. Osoby podające się za następców prawnych zabitych podczas niemieckiej okupacji Żydów przedstawiały sfałszowane dokumenty i dopuszczały się korupcji. Przestępcy bogacili się, a Polacy tracili dach nad głową.

Polska zatwierdziła dzisiaj, nie po raz pierwszy, prawo antysemickie i niemoralne” – pisze o nowelizacji Yair Lapid. Stwierdził, że „Polska stała się antydemokratycznym, nieliberalnym państwem, które nie szanuje największej tragedii w historii ludzkości”.

Dodał również, że to nie koniec podjętych kroków. „Prowadzimy rozmowy z Amerykanami na temat sposobów reagowania na przyszłość” – poinformował.

Za ustawą zmieniającą ustawę Kodeks postępowania administracyjnego głosowało 309 posłów. Nikt nie zagłosował przeciw.

Antypolonizm izraelskiego szefa dyplomacji

Yair Lapid nie pierwszy raz daje się poznać jako zagorzały antagonista Polaków. W 2018 roku zasłynął z głośnej wypowiedzi o tym, że jego babcia została zamordowana w Polsce przez Niemców i Polaków. Okazało się jednak, że nie ma żadnych informacji, które w jakikolwiek sposób wiązałyby jego rodzinę z Polską.

Jego ojciec urodził się na terytorium ówczesnej Jugosławii (dziś Serbii). Wraz z matką (czyli babcią Yaira) trafił do getta w Budapeszcie, skąd uratował ich szwedzki dyplomata Raoul Wallenberg. W 1948 roku dotarli do Izraela.

Matka izraelskiego szefa dyplomacji pochodziła z Rumunii, jednak w 1934 roku – jeszcze przed powstaniem Izraela – jej rodzice osiedlili się w Palestynie. Jej matka (druga babcia Yaira) zmarła w 1974 roku.

 

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię