21 kwietnia to wyjątkowy dzień dla wszystkich osób związanych z Pogonią Szczecin. Data ta zapoczątkowała bowiem historię największego klubu sportowego na Pomorzu Zachodnim. Z okazji 75-lecia Dumy Pomorza dla kibiców i sympatyków przygotowano wiele specjalnych atrakcji, a jubileuszowe urodziny skłaniają do przypomnienia lub zapoznania się z najważniejszymi i najciekawszymi aspektami historycznymi związanymi z Portowcami.
Początki Pogoni
Historia najpopularniejszej drużyny sportowej znajdującej się w województwie zachodniopomorskim sięga 1948 roku. To właśnie niemal trzy lata po zakończeniu II wojny światowej, 21 kwietnia 48-ego roku XX wieku narodził się Sztorm Szczecin, w którego skład wszedł Zryw – bokserska sekcja klubu oraz Portowiec, czyli sekcja piłkarska. Piłkarze szczecińskiej ekipy rozpoczynali zmagania od rozgrywek ligowych regionalnej klasy C. Powstanie klubu było możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu młodych mieszkańców Szczecina, którzy na co dzień zajmowali się odbudową zniszczonego portu.
Nazwa klubu ewoluowała na przestrzeni lat. W 1949 roku Sztorm został przekształcony w Związkowiec Szczecin, a już rok później w KS Kolejarz. Dzisiejsza nazwa powstała natomiast w 1955 roku i jest ona czcią wobec przedwojennej tradycji Pogoni Lwów, będącej czterokrotnym zwycięzcą Mistrzostw Polski. Hołd ten wynikał z inicjatywy wielu zawodników szczecińskiej sekcji bokserskiej, którzy przed wybuchem wojny zamieszkiwali Lwów, znajdujący się wówczas w granicach II Rzeczpospolitej.
W latach 50. XX wieku klub otrzymał do dyspozycji stadion przy ulicy Twardowskiego, który do dzisiaj jest domem drużyny. Co ciekawe, w początkach Pogoni obowiązujące barwy były niebiesko-czerwone. Dopiero później zmieniono kolory na granatowo-bordowe. Pierwszym spotkaniem rozegranym pod nazwą Pogoń Szczecin był towarzyski mecz z 31 października 1955 roku. Wtedy to Portowcy zmierzyli się na własnym stadionie z występującym w najwyższej klasie rozgrywkowej Kolejarzem Poznań. Mimo, że zawody zakończyły się porażką 2:4, to wydarzenie było dużym sukcesem, bowiem była to wyczekiwana inauguracja nowych reflektorów, a sparing na żywo obejrzało około 11 tysięcy kibiców.
Pogoń Szczecin po raz pierwszy do najwyższej klasy rozgrywkowej awansowała w 1958 roku. Remis osiągnięty 19 października w meczu ze Śląskiem Wrocław był finiszem doskonałych wyników w całym sezonie, które osiągali piłkarze z Pomorza Zachodniego. Zdobyty punkt zapewnił historyczny awans, dzięki któremu na kartach historii Dumy Pomorza na zawsze zapisał się Florian Krygier – ówczesny szkoleniowiec Portowców. Mecz z drużyną z Dolnego Śląska na stadionie przy ulicy Twardowskiego oglądało ok. 25 tysięcy szczecinian.
Kolejne lata to wzloty i upadki szczecińskiego klubu. W 1981 roku Portowcy byli o krok od zdobycia Pucharu Polski – w finale jednak okazali się minimalnie gorsi od Legii Warszawa. Sezon 1983/84 to historyczny wynik, bowiem Portowcy stanęli na trzecim miejscu w walce o Mistrzostwo Polski. Sukces ten udało się poprawić już trzy lata później, kiedy pod wodzą Leszka „Napoleona” Jezierskiego, Duma Pomorza została wicemistrzem Polski. Taki rezultat był możliwy dzięki fantastycznej postawie Marka Leśniaka, który z dorobkiem 24 bramek został królem strzelców rozgrywek.
W XX wieku nie udało się już powtórzyć sukcesów w ligowych rozgrywkach z lat 80. Drugie wicemistrzostwo Polski Pogoni przypadło jednak na początek kolejnego stulecia. W sezonie 2000/01 Duma Pomorza okazała się słabsza w kraju wyłącznie od prowadzonej przez Adama Nawałkę Wisły Kraków. Kolejne wielkie sukcesy, czyli miejsca na podium rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy to już najnowsza historia i dwa trzecie miejsce w sezonie 2020/21 oraz 2021/22.
Obchody 75. urodzin
Wyjątkowa rocznica wymaga niemniej spektakularnych obchodów. W piątek w przejazd po mieście wyjechał specjalny historyczny autobus. Wycieczka ta obfituje w historię nie tylko piłkarskiej sekcji Dumy Pomorza, ale również innych sportów: siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki oraz sportów walki. Podróż w czasie pozwoli kibicom na poznanie i zrozumienie specyfiki oraz charakteru wydarzeń związanych z Pogonią na przestrzeni jej bogatej, 75-letniej historii. Więcej o tej specjalnej akcji pisaliśmy W TYM MIEJSCU.
Kolejną niecodzienną inicjatywą związaną z urodzinami Dumy Pomorza jest „Akademia Portowego Bobasa”. Klub przygotował specjalną niespodziankę dla nowych mieszkańców Pomorza Zachodniego. Dzieci, które przyjdą na świat – tak jak Pogoń – 21 kwietnia, otrzymają specjalne paczki od odwiedzających ich Portowców. Upominek otrzymać ma każdy noworodek na terenie Szczecina i Polic. W akcję zaangażowali się Bendeikt Zech oraz Dante Stipica, czyli doświadczeni ojcowie, którzy mieli już ponoć wydać fachową recenzję zawartości paczek.
Już w sobotę o godzinie 20:00 Pogoń Szczecin zmierzy się na własnym stadionie w ramach rozgrywek piłkarskiej Ekstraklasy z drużyną Stali Mielec. Na przybyłych na teren obiektu przed spotkaniem kibiców będzie czekać również mnóstwo atrakcji. Jedną z nich będzie chociażby zaplanowana na 17:00 ekspozycja aut. Będą wozy strażackie, klasyki amerykańskie, ciągniki siodłowe, jednoślady oraz oczywiście legendy motoryzacji z czasów PRL-u. Organizatorzy deklarują również obecność granatowo-bordowych eksponatów w unikatowych wydaniach. Udostępniony do zwiedzania będzie m.in. klubowy autokar.
W sobotę na Stadionie Miejskim im. Floriana Krygiera emocji – zarówno sportowych, jak i dodatkowych – z całą pewnością nie zabraknie. Nie mamy wątpliwości, że ze względu na piękną, 75. rocznicę klubu, frekwencja dopisze i sobotni wieczór będzie wielkim świętem dla całego Szczecina.
POLECAMY TAKŻE:
Historyczny autobus Pogoni Szczecin. Już w piątek specjalna akcja z okazji 75-lecia klubu
Umorzono śledztwo w sprawie ataku nożownika ze szpitala w Zdunowie