Wielkanoc to najważniejsze święto w kalendarzu Kościoła. W czasie Wielkiego Tygodnia przeżywaliśmy ostatnie dni Chrystusa, by już w niedzielę świętować Zmartwychwstanie Pańskie.
Dzień rozpoczyna się od procesji rezurekcyjnej (rezurekcja to z łac. powstanie z martwych), której towarzyszy radosne bicie dzwonów. Wierni trzykrotnie obchodzą kościół, a na ich czele idzie kapłan z ministrantami niosąc krzyż ozdobiony czerwoną stułą, figurę Chrystusa Zmartwychwstałego i monstrancję z Hostią. Zaraz później odbywa się uroczysta Msza Święta, podczas której odczytywane jest m.in. świadectwo Piotra o zmartwychwstaniu Chrystusa i opis przybycia kobiet i Apostołów do pustego grobu.
To radosny dzień, ponieważ obchodzony jest na pamiątkę pokonania śmierci przez Chrystusa i udowodnienia, że to On jest prawdziwym Mesjaszem. Wierni dziś pozdrawiają się słowami: „Chrystus zmartwychwstał”, na co odpowiada się: „Prawdziwie zmartwychwstał”.
Niedzielę Wielkanocną zaczynamy od świętowania w gronie najbliższych. Po wspólnej modlitwie dzielimy się poświęconym dzień wcześniej pokarmem, a na stole goszczą przede wszystkim jajka – symbol życia, płodności i sił witalnych.
Tradycyjnie Niedziela Zmartwychwstania ma być dniem celebrowania i odpoczynku. Nawet dania powinny być przygotowywane dzień wcześniej i podawane w głównej mierze na zimno.
Polecamy także:
Dziś Wielka Sobota – okazuje się, że z tym świętem wiąże się wiele obrzędów i tradycji