Czwarta fala COVID nieuchronna. Dla kogo szczepienie obowiązkowe?

0
covid

Czwarta fala jest nieuchronna lecz Polska nie zamierza podejmować radykalnych kroków w sprawie nakłaniania do szczepień przeciw COVID-19. Natomiast Rada Medyczna rekomenduje, by szczepienia były dla jednej grupy obowiązkowe.

Obowiązkowe szczepienie na COVID 19 już we Francji

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił kontrowersyjną decyzję. Szczepienia na COVID-19 w tym kraju nie będą obowiązkowe, ale z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem, osoby niezaszczepione będą musiały liczyć się z wieloma ograniczeniami.

Osoby niezaszczepione nie będą mogły m.in. pójść do kawiarni czy restauracji, robić zakupów w centrach handlowych, korzystać z pociągów i samolotów na dłuższych trasach czy wchodzić do placówek medycznych. Podobną drogą planują pójść inne kraju, w tym Grecja.

W Polsce szczepienia będą obowiązkowe?

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w rozmowie w Programie 1 Polskiego Radia, że Polska nie planuje pójść drogą tak radykalnego nakłaniania do przyjęcia szczepień przeciwko COVID-19.

„Nie jestem zwolennikiem przymuszania, tylko tłumaczenia i pokazywania tych dobrych stron szczepionek”- powiedział Kraska.

Wiceminister przyznał jednak, że dyskusje na temat obowiązku szczepień się toczą.

Rada Medyczna rekomenduje polskiemu rządowi wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw COVID-19 w przypadku jednej grupy osób.

Dla kogo obowiązkowe szczepienia?

„Jako Rada Medyczna rekomendujemy obowiązkowe szczepienia medyków przeciw COVID-19 „– powiedziała mediom prof. Magdalena Marczyńska.

Dodała, że każdy przedstawiciel służby zdrowia powinien pamiętać o zasadzie po pierwsze nie szkodzić.

„Przecież obowiązkowe szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B już jest znane wszystkim medykom i bez niego nie ma dostępu do wykonywania tego zawodu. Dlaczego więc w tym przypadku miałoby być inaczej? Lekarze powinni wierzyć w osiągnięcia medycyny i wiedzę medyczną. Jeżeli ktoś ma pracować z pacjentami, to musi być zaszczepiony” – przyznała prof. Marczyńska.

W jej ocenie nie może być tak, że lekarz będzie zagrożeniem np. dla pacjenta z obniżoną odpornością.

„Przecież do gabinetów i poradni trafiają osoby w różnym stanie zdrowia. Musimy jako środowisko medyczne być odpowiedzialni za to, co robimy. Wszyscy przecież wyznajemy zasadę po pierwsze nie szkodzić i musimy o niej pamiętać. Dla członków Rady ta rekomendacja nie jest niczym kontrowersyjnym” – powiedziała specjalistka chorób zakaźnych wieku dziecięcego.

POLECAMY TAKŻE

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię