Rozwój technologii mobilnej jest faktem. W związku z tym kierowanie gróźb za pośrednictwem portali czy komunikatorów internetowych jest niestety coraz częstszą praktyką. Czy otrzymywanie gróźb w przestrzeni wirtualnej – od osób nieznajomych także – może świadczyć o tym, iż padliśmy ofiarą przestępstwa?
Zgodnie z art. 190 Kodeksu karnego kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W dalszej części przepisu czytamy, iż ściganie tego przestępstwa następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Regulacje te oznaczają, ze osoba która poczuła się zagrożona powinna złożyć na policji bądź prokuraturze wniosek o ściganie sprawcy przestępstwa. Bez tego wniosku organy nie zaczną działać.
Ponadto o tym, czy adresowane do nas wypowiedzi stanowią groźbę karalną decyduje parę przesłanek. Po pierwsze czyn, którego dokonaniem straszy nas osoba grożąca musi nosić znamiona przestępstwa. Po drugie, ofiara powinna odczuwać uzasadnioną obawę, że groźba ta rzeczywiście będzie spełniona, przy czym sąd czy prokurator będzie badał tę obawę w sposób obiektywny. Innymi słowy, organy te będą badały czy zachowanie sprawcy mogło u przeciętnego człowieka wywołać poczucie zagrożenia czy strachu. Co więcej, o tym czy mamy do czynienia z groźbą bezprawną przesądzać będzie także świadomość sprawcy co do tego, że wywołuje u ofiary poczucie zagrożenia.
Przy stwierdzeniu czy doszło do popełnienia przestępstwa jakim jest stosowanie gróźb karalnych nie ma znaczenia czy doszło do tego w bezpośrednim, rzeczywistym kontakcie sprawcy z ofiarą czy też w przestrzeni wirtualnej.
Internet daje jego użytkownikom złudne poczucie bezkarności i anonimowości. Jednakże należy pamiętać o tym, że Internetowi sprawcy gróźb nie unikną odpowiedzialności, a anonimowość w sieci to mit.
Bądź świadomy, szukaj wsparcia
Osoby, które są już świadomego tego, które z wypowiedzi noszą znamiona gróźb, powinny w odpowiedni sposób reagować. Poza wspomnianym zgłoszeniem sprawy na policji bądź prokuraturze, istnieją także dodatkowe Instytucje, do których poszkodowani mogą się zgłosić.
Ośrodki Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem udzielają bezpłatnej pomocy ofiarom m. in. wymienionych niżej przestępstw:
- przeciwko mieniu – na przykład kradzież, przywłaszczenie, zniszczenie, oszustwo,
- przeciwko rodzinie i opiece – na przykład znęcanie się, niepłacenie alimentów, porzucenie, uprowadzenie, zatrzymanie,
- przeciwko wolności – na przykład pogróżki, stalking (uporczywe nękanie), handel ludźmi, uwięzienie,
- przeciwko życiu i zdrowiu – na przykład uszkodzenie ciała, zabójstwo, nieumyślne spowodowanie śmierci, bójka lub pobicie,
- seksualne – na przykład gwałt, kazirodztwo, zachowania seksualne z udziałem osoby niepełnoletniej, molestowanie seksualne,
- przemoc domowa – na przykład:
- fizyczna, w tym bicie, popychanie, zmuszanie do kontaktów seksualnych, głodzenie,
- psychiczna, w tym wyzywanie, wszczynanie awantur, szantaż, wymuszanie określonych zachowań, więzienie w zamkniętym pomieszczeniu,
- wypadki komunikacyjne – na przykład wypadek drogowy lub katastrofa komunikacyjna.
Ośrodki dzięki dofinansowaniu z Funduszu Sprawiedliwości świadczą bezpłatną pomoc prawną, zapewniają wsparcie psychologiczne, wspierają materialnie, pokrywają koszty świadczeń zdrowotnych, rehabilitacji oraz związanych z edukacją i aktywizacją zawodową, a także pomagają sfinansować przejściowe problemy z zobowiązaniami czynszowymi.
Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Szczecinie jest prowadzony przez Stowarzyszenie SOS dla Rodziny przy ul. Energetyków 10, 70-656 Szczecin. Ze szczecińskim ośrodkiem można się skontaktować pod numerem całodobowego telefonu: 663 606 609.
Ponadto, w naszym regionie lokalne punkty, w których pokrzywdzeni przestępstwem mogą otrzymać bezpłatne wsparcie znajdują się w Policach, Gryfinie, Kamieniu Pomorskim, Goleniowie, Choszcznie, Gryficach, Łobzie, Pyrzycach, Myśliborzu i Świnoujściu.
Więcej informacji o Ośrodkach Pomocy znajdziesz TUTAJ