Dobra: Pijany kierowca porzucił pojazd i uciekł

0
Dobra: Pijany kierowca porzucił pojazd i uciekł
fot: policja.pl

Dzięki czujności obywatela policjanci z Mierzyna zatrzymali nietrzeźwego kierowcę. Mężczyzna miał prawie 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. 

Ucieczka nietrzeźwego kierowcy

Do zdarzenia doszło w miejscowości Dobra. Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Mierzynie otrzymali zgłoszenie od obywatela, który zatrzymał pijanego kierowcę. Jednak nietrzeźwy mężczyzna nie zamierzał dać się złapać – uciekł przy próbie odebrania mu kluczyków, porzucając pojazd marki Nissan.

Na miejscu natychmiast zjawił się patrol policji. Zgłaszający podał dokładny rysopis uciekiniera, dzięki czemu mundurowi szybko trafili na jego ślad. Badanie alkomatem wykazało zawartość prawie 2 promili alkoholu w wydychanym powietrzu. 56-latek przyznał, że rano spożywał napoje procentowe. Teraz stanie przed sądem.

Co grozi za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu?

Rozpatrując kwestię odpowiedzialności należy rozróżnić dwa terminy – „stan po użyciu alkoholu” i „stan nietrzeźwości”. Jeżeli stężenie alkoholu we krwi kierowcy mieści się w zakresie 0,2-0,5 promila lub 0,1-0,25 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza mamy do czynienia ze stanem po użyciu alkoholu. W przypadku, gdy stężenie to jest większe – mówimy o stanie nietrzeźwości.

Odpowiedzialność za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu przewidziana jest w art. 87 Kodeksu wykroczeń. Jest to kara aresztu albo grzywny nie niższa niż 50 zł.

Zaś zgodnie z art. 178a Kodeksu karnego, za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Dodatkowo sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.

Polecamy także:

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię