Nie tak dawno nagłośniliśmy sprawę zniszczonego nagrobka wybitnego zapomnianego polskiego Bohatera – ppłk. Wacława Nestorowicza ps. „Kalina”. Dziś można już otwarcie przyznać, że pamięć o Bohaterze została przywrócona, a miejsce jego pochówku wreszcie prezentuje się godnie.
Kim był ppłk Wacław Nestorowicz?
„Kalina” podczas wojny polsko-bolszewickiej ochotniczo wstąpił do Wojska Polskiego. Za czyny odwagi na polu walki aż dwukrotnie odznaczony został Krzyżem Walecznych. W czasie II WŚ dowodził 6 tysiącami żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych na Białostocczyźnie! Po zakończeniu wojny nie złożył broni. W okresie PRL był więziony, przesłuchiwany oraz śledzony przez Urząd Bezpieczeństwa. Zmarł w samotności. Więcej informacji oraz życiorys można przeczytać w poniższym artykule.
Ppłk Wacław Nestorowicz ps. „Kalina” – Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych
Lokalni patrioci w walce o pamięć „Kaliny”
Lokalni patrioci na czele ze Związkiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych odnaleźli w ubiegłym roku zniszczony i zaniedbany nagrobek ppłk. Wacława Nestorowicza ps. „Kalina” . Sprawą oczywistą była szybka odbudowa pomnika, która nie byłaby jednak możliwa bez środków finansowych. W tym celu Związek założył zrzutkę, dzięki której możliwe było zebranie funduszy na opłacenie renowacji nagrobka, a także postawienie tablicy informacyjnej z życiorysem „Kaliny” przy wejściu na karliński cmentarz oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku, gdzie mieszkał Bohater.
Do akcji przyłączyli się również uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Zespołu Szkół w Karlinie, którzy wraz z kibicami lokalnego MKS Karlino pomogli w uzbieraniu środków finansowych, które zostały później przeznaczone na cele związane z upamiętnieniem podpułkownika.
-Ja osobiście jestem zachwycony ich postawą. Bardzo się cieszę że uczniowie zainteresowali się postacią „Kaliny” Bardzo dobrze że angażują się historycznie i społecznie, że chcą poznawać historię zapomnianych Bohaterów. To bardzo budujące, że młodzież zaangażowała się w pomoc w przywróceniu pamięci o śp. ppłk. Wacławowi Nestorowiczowi „Kalina”. – mówi w rozmowie z naszą redakcją Zbigniew Pawlik były dyrektor jednej z karlińskich szkół.
Nieocenioną rolę w uzbieraniu środków poza wspomnianą wyżej zrzutką odegrał Bazarek NSZ założony przez jednego z działaczy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin. Idea przedsięwzięcia polegała na charytatywnym wystawianiu oaz licytowaniu przedmiotów, z których zebrane fundusze były przekazywane do puli środków przeznaczonych na cele związane z upamiętnieniem ppłk. Wacława Nestorowicza ps. „Kalina”. Na Bazarku NSZ można było wylicytować głównie zabytkowe pamiątki i przedmioty związane z ruchem kibicowskim Pogoni Szczecin ale także innych, na co dzień nie pałających do siebie sympatią klubów, które połączyły siły aby wspólnie przywrócić pamięć o zapomnianym Bohaterze. W licytacjach przewijały się także obrazy, książki czy inne materiały powiązane z polskim podziemiem niepodległościowym.
Efekty działań
W ostatnim czasie fundusze zbierane za pośrednictwem portalu zrzutka.pl przekroczyły założony cel 20.000 zł. Nagrobek i dwie tablice: pamiątkowa oraz informacyjna zostały odsłonięte w trakcie uroczystości wspominających Bohatera. Zbiórka pozostaje jednak nadal aktywna a nadwyżka ze środków uzbieranych w jej trakcie posłuży do przywracania pamięci i pielęgnowania tradycji Żołnierzy Wyklętych. Więcej informacji nt. obchodów można przeczytać w poniżej zamieszczonym artykule.
Karlino: Uroczystości poświęcone podpułkownikowi Wacławowi Nestorowiczowi ps. „Kalina”
POLECAMY TAKŻE:
Szczecin: Rolnicy zawieszają protest na czas Wielkanocy