13 kwietnia od wielu lat jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia, w 1943 roku, świat usłyszał o ludobójstwie, którego Sowieci dokonali w lesie katyńskim. Strzałem w tył głowy wymordowano elitę Rzeczypospolitej Polskiej.
Wyrok śmierci dla „sojusznika”
17 września 1939 roku Polska, która od ponad pół miesiąca próbowała odpierać atak wojsk hitlerowskich, została zaatakowana przez swoich „sojuszników” ze Wschodu. Oddziały były zdezorientowane – po pierwsze samym najazdem, po drugie rozkazem Naczelnego Wodza Edwarda Rydza – Śmigłego aby „z bolszewikami nie walczyć”. Do sowieckiej niewoli trafiło wówczas ok. 240 tys. polskich żołnierzy, w tym ok. 15 tys. oficerów.
Bolszewicy nie byli gotowi na tak dużą liczbę jeńców, wobec czego szybko zaczęli zwalniać z obozów przede wszystkim żołnierzy narodowości ukraińskiej i białoruskiej. Oficerów polskich rozmieszczono w tzw. obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Polaków przez kilka miesięcy przesłuchiwano i poddawano próbom agitacji. Niewielu jednak udało się złamać, dlatego też, zgodnie z wolą Stalina, komisarz ludowy spraw wewnętrznych ZSRR Ławrientij Beria zaproponował, by „niepoprawni, przepojeni nienawiścią, a zarazem wrodzy władzy sowieckiej obywatele polscy, znajdujący się w obozach specjalnych i więzieniach NKWD na Białorusi i Ukrainie, zostali oskarżeni o działalność kontrrewolucyjną, a następnie skazani na karę śmierci”. Tak się stało. 5 marca 1940 roku Biuro Polityczne KC WKP(b) podjęło uchwałę, w której nakazywano, by wobec blisko 26 tys. jeńców i więźniów zastosować najwyższy wymiar kary.
Zbiorowe mogiły ofiar w lesie katyńskim
Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało niemal 22 tys. obywateli polskich. Ginęli od strzału w tył głowy, a ich ciała pogrzebano w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Straciliśmy wówczas elitę narodu – dowódców, profesorów, artystów, lekarzy, prawników, nauczycieli.
13 kwietnia 1943 roku świat usłyszał o zbrodni dokonanej przez Sowietów. Na groby w lesie katyńskim trafili Niemcy, którzy chętnie wykorzystali makabryczne odkrycie przeciwko swoim wrogom. Bolszewicy natomiast całą winą chcieli obarczyć Niemców. Tzw. „kłamstwo katyńskie” było przez nich propagowane latami. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR przyznały, że za zbrodnią stało NKWD.
By uczcić pamięć wszystkich poległych, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 listopada 2007 roku przyjął przez aklamację uchwałę o ustanowieniu 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Polecamy także:
- Międzyzdroje: Liczne inwestycje i niespodzianka
- Bezmyślne wypalanie traw ponownie stanowi zagrożenie (filmy)