Hala produkcyjna w Zakładzie Karnym w Stargardzie zatrudni kolejnych kilkudziesięciu osadzonych. „Program „praca dla więźniów” bije kolejne rekordy, dzięki niemu więźniowie mogą pracować, zarabiać, resocjalizować się poprzez pracę” – mówi Dariusz Matecki, który uczestniczył w podpisaniu umowy przedwstępnej z firmą zatrudniającą skazanych.
Firma Kuca Serwis Kolejowy współpracuje z Zakładem Karnym w Stargardzie od 2018 roku. W hali produkcyjnej o powierzchni 1000 m2 pracowało do tej pory 50 osadzonych. Ich głównym zadaniem było wykonywanie elementów oprzyrządowania do sieci trakcji kolejowych.
Na mocy nowej umowy na hali znajdzie zatrudnienie kolejnych 30 więźniów.
– Dziś w Stargardzie podpisano umowę, która jest pierwszym krokiem ku rozbudowie hali produkcyjnej na terenie Zakładu Karnego. Program „praca dla więźniów” bije kolejne rekordy, dzięki niemu więźniowie mogą pracować, zarabiać, resocjalizować się poprzez pracę – mówi lider Solidarnej Polski na Pomorzu Zachodnim Dariusz Matecki, który uczestniczył w podpisaniu umowy.
Praca dla Więźniów
Program „Praca dla Więźniów” powstał z inicjatywy Ministra Sprawiedliwości w 2016 roku. Jego celem z jednej strony jest resocjalizacja skazanych i ich readaptacja w społeczeństwie, a z drugiej spłata ich zobowiązań (np. alimentacyjnych czy zadośćuczynienia). Więźniowie często są kierowani do usuwania skutków klęsk żywiołowych oraz pracy w kopalniach, gdy mamy do czynienia ze zwiększonym zapotrzebowaniem na węgiel.
W ramach programu na terenie zakładów karnych budowane są hale produkcyjne, rozszerzany zostaje zakres możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów oraz wprowadza się ulgi dla podmiotów zatrudniających skazanych.
Z danych na 1 grudnia 2022 roku wynika, że w Polsce pracuje ponad 96% więźniów zdolnych do pracy. Przed uruchomieniem programu było to nieco ponad 1/3 osadzonych.
Polecamy także:
Dariusz Matecki składa zawiadomienie do ABW ws. ataków na Orlen