Dzięki wprowadzonej przeszło 3 lata temu nowelizacji Kodeksu karnego odzyskiwanie należnych alimentów stało się zdecydowanie łatwiejsze. Jednakże zobowiązani uchylający się od wypłaty świadczeń alimentacyjnych wciąż znajdowali sposoby na to, by pieniężnych egzekucji uniknąć. Powszechną praktyką jest tak zwana praca na czarno bądź zaniżanie wynagrodzenia. Zobowiązany do wypłaty alimentów wprawdzie zarabia, ale jego dochód nie jest w żaden sposób wykazany bądź jest niższy niż w rzeczywistości. W konsekwencji egzekucja pieniędzy jest „niemożliwa”. Miejmy nadzieję, że zjawisko to zostanie zażegnane, choć przynajmniej w dużej mierze ograniczone.
Dziś (01.12.2020) weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Od teraz także nieuczciwi pracodawcy poniosą odpowiedzialność za pracowników uchylających się od obowiązku alimentacyjnego. Zgodnie z nowym przepisem za zatrudnienie bez umowy osoby wobec której toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych, bądź osoby zalegającej z płatnością alimentów za okres dłuższy niż 3 miesiące będzie grozić kara od 1,5 tys. zł do nawet 45 tys. zł. Sumy te stanowią wyższą grzywnę, aniżeli sankcje przewidziane za zatrudnianie pracowników bez umowy.
Szukasz bezpłatnej pomocy prawnej?
Zarówno osoby zmagające się z przestępcami alimentacyjnymi, jak i ofiary innych przestępstw mogą liczyć na kompleksowe wsparcie Ośrodków Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W Polsce jest ich aż 370. Dzięki dofinansowaniu z Funduszu Sprawiedliwości świadczą bezpłatną pomoc prawną, zapewniają wsparcie psychologiczne, wspierają materialnie, pokrywają koszty świadczeń zdrowotnych, rehabilitacji oraz związanych z edukacją i aktywizacją zawodową, a także pomagają sfinansować przejściowe problemy z zobowiązaniami czynszowymi.
Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Szczecinie jest prowadzony przez Stowarzyszenie SOS dla Rodziny przy ul. Energetyków 10, 70-656 Szczecin. Ze szczecińskim ośrodkiem można się skontaktować pod numerem całodobowego telefonu: 663 606 609.
Ponadto, w naszym regionie lokalne punkty, w których pokrzywdzeni przestępstwem mogą otrzymać bezpłatne wsparcie znajdują się w Policach, Gryfinie, Kamieniu Pomorskim, Goleniowie, Choszcznie, Gryficach, Łobzie, Pyrzycach, Myśliborzu i Świnoujściu.
Więcej informacji o Ośrodkach Pomocy znajdziesz TUTAJ