Od kilku miesięcy słyszy się w Kościele o nowym synodzie, w którym każdy katolik (i nie tylko) może wziąć udział i wpłynąć na jego przebieg. Pełna nazwa to „Synod 2021 – 2023. Dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo, misja”, ale krócej można go nazwać Synodem o synodalności.
SYNOD O SYNODALNOŚCI
Warto jednak, w pierwszej kolejności, zadać sobie pytanie: czym jest synod? Jak głosi 4 punkt dokumentu Międzynarodowej Komisji Teologicznej zatytułowanego „Synodalność w życiu i misji Kościoła”:
- Od pierwszych wieków słowo „synod” jest używane na określenie zgromadzeń kościelnych zwoływanych na różnych poziomach (diecezjalnym, prowincjonalnym, regionalnym, patriarchalnym lub powszechnym) dla rozeznawania, w świetle Słowa Bożego i przez wsłuchanie się w głos Ducha Świętego, kwestii doktrynalnych, liturgicznych, kanonicznych i duszpasterskich, które stopniowo powstają.
Nie tylko dla ochrzczonych
Obecny synod nie jest jednak w swojej formie standardowy. Regularnie, do udziału w synodach zapraszano przeważnie jedynie przedstawicieli duchownych i świeckich. Jednak do uczestnictwa w tym synodzie papież zaprasza każdego, kto ma pragnienie i jest gotów pomóc Kościołowi. Jak głosi Vademecum dostępne na stronie www.synod.org.pl, pomimo że osoby ochrzczone są wezwane do udziału w procesie synodalnym w sposób szczególny, to działać w nim mogą także osoby spoza Kościoła bez względu na to, jakiego są wyznania. Innymi słowy, Synod o synodalności skierowany jest do wszystkich ludzi dobrej woli, pragnących dzielić się z Kościołem własnym doświadczeniem.
Dlaczego jednak w ogóle synod ten został powołany? Ku poprawie sytuacji Kościołów partykularnych (lokalnych) – to inicjatywa, aby każdy, kto ma pomysł na zmianę, każdy, kto dostrzega dobre i złe strony swojej własnej parafii mógł się na ten temat wypowiedzieć. Synod ma zapalić ludzi do marzenia i pragnienia o Kościele zdrowym, funkcjonującym jak najlepiej dla zbawienia ludzi, ale i dla pomocy doczesnej każdemu człowiekowi. Wreszcie ma też zapalić do działania, aby wszystkie te opinie, które już spływają i będą spływać od poszczególnych wiernych, przez biskupów aż do papieża zaowocowały nawróceniem i zmianą Kościoła na bardziej Chrystusowy. Warto przy tej okazji zaznaczyć, że papież Franciszek niejednokrotnie podkreślił, że Synod o synodalności nie jest jedynie wysłuchiwaniem wiernych – jest on również słuchaniem Ducha Świętego, który prowadzi Kościół.
Etap diecezjalny
Obecnie Synod jest na pierwszym z pięciu etapów, które zaplanowano. Jest to etap diecezjalny, w którym wierni (i ludzie dobrej woli) spotykają się, wspólnie odpowiadają na pytania, mówią o problemach, dzielą się uwagami, pomysłami i sugestiami w swoich wspólnotach, także tych parafialnych. Organizatorzy informują, że ze względu na utrudnienia pandemiczne, udział w tym etapie jest możliwy także online, poprzez moderowane grupy dyskusyjne, czaty grupowe, rozmowy telefoniczne i inne formy komunikacji społecznej, jak i kwestionariusze. Jak głosi wyżej wspomniane Vademecum: „Etap diecezjalny jest okazją dla parafii i diecezji, aby spotkać się, doświadczyć i przeżyć wspólnie drogę synodalną, odkrywając lub rozwijając narzędzia i ścieżki, które najlepiej pasują do lokalnego kontekstu, a które ostatecznie staną się nowym stylem Kościołów lokalnych na drodze synodalności”. Dalsze etapy to: etap konferencji episkopatów, etap kontynentalny, zgromadzenie Synodu Biskupów i etap realizacji. Prace synodalne rozpoczęły się także w diecezji szczecińsko-kamieńskiej. O dalszym przebiegu Synodu o synodalności będziemy informować na bieżąco. Informacje można także znaleźć na stronie Kurii: https://kuria.pl/wspolnoty/synod-biskupow-etap-diecezjalny/
Polecamy także:
Oddał swoją maskę z tlenem dziecku. Bohaterski strażak z Dębna!
Szczecin: Szpital Pomorzany apeluje do pacjentów – nie dajcie się oszukać!
Police: Wkrótce otwarcie basenu po remoncie