O północy z 12 na 13 grudnia 2020 r. zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy PKP. Zmiany raz do roku, w drugi weekend grudnia, wchodzą w większości europejskich krajów. Obowiązek wcześniejszego opublikowania nowych godzin kursowania pociągów spoczywa głównie na operatorach obiektów infrastruktury kolejowej, w tym na zarządcach dworców i peronów.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jako narodowy operator przewozów kolejowych, przewidział cztery korekty związane głównie z dostosowaniem godzin kursowania pociągów do postępujących prac modernizacyjnych na liniach kolejowych. Wejdą one w życie w następujących terminach: 14 marca, 13 czerwca, 29 sierpnia oraz 7 listopada 2021r.
Nie wszyscy wiedzą, że przepisy regulują również podawanie zmian do publicznej wiadomości. Szczegóły zmian muszą być ogłoszone podróżnym na stronie internetowej co najmniej na 21 dni przed ich wejściem w życie. Na dworcach, peronach lub dojściach na perony powinny pojawić się w formie plakatów lub tablic z co najmniej 10-dniowym wyprzedzeniem. Aktualny rozkład jazdy musi również dostępny na stronach internetowych przewoźników, choć w odniesieniu do nich przepisy nie wskazują, z jakim wyprzedzeniem czasowym musi być opublikowany.
Z uwagi na trwającą pandemię SARS-CoV-2 i obowiązujących ograniczeń epidemicznych jest mniejsze zainteresowanie pasażerów usługami kolejowymi. Dlatego część pociągów przewidzianych w rocznym rozkładzie jazdy zostanie uruchomiona w terminach późniejszych. Przed rozpoczęciem podróży warto dokładnie sprawdzić rozkład jazdy obowiązujący w danym dniu.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami epidemiczno-sanitarnymi, w pojazdach transportu zbiorowego nadal obowiązuje zasłanianie ust i nosa przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy. Co najmniej do 27 grudnia 2020 r. pozostaje również wstrzymany pasażerski ruch kolejowy z przekroczeniem zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.
A jakie zmiany czekają podróżnych?
Pojawią się nowe pociągi
IC „Chełmoński” – ze Świnoujścia do Krakowa przez Zieloną Górę, Wrocław i Katowice
IC „Bosman” – który połączy Wrocław z Kołobrzegiem przez Poznań.
TLK „Wyczółkowski” zapewni dodatkową komunikację z Lublina do Świnoujścia, kursując przez Kielce, Częstochowę, Wrocław i Zieloną Górę.
Ważna zmiana dla podróżujących do stolicy Zmienią się godziny kursowania pociągu EIC „Chrobry”. Z Warszawy Wschodniej będzie teraz odjeżdżać prawie 2 godziny wcześniej – 15:41, (do tej pory 17:34), a do Szczecina dojedzie o 21:28 ( do tej pory 23:56). Czas przejazdu skróci się aż o 40 minut.
Zmiana też w długości trasy IC „Swarożyc”, pojedzie w skróconej relacji Wrocław – Szczecin zamiast Katowice – Świnoujście, jak dotychczas.
Również zmiana trasy IC „Mehoffer”, łączący Szczecin z Krakowem będzie mieć wydłużoną relację do Przemyśla, dzięki czemu szczecinianie zyskają dodatkowe połączenie z Podkarpaciem.
Na podkarpacie pojedzie również IC Matejko. W nowej relacji – z Przemyśla zamiast jak dotychczas do Bielska-Białej, skład ten kursować będzie do Szczecina przez Wrocław.
IC „Przemyślanin” kursujący ze Świnoujścia i Słupska do Przemyśla, który zacznie jeździć przez Wrocław.
W nowym rozkładzie PKP Intercity zaplanowało także kilka nowych pociągów, których start kursowania jest czasowo zawieszony ze względu na uwarunkowania związane z epidemią. Decyzja o dacie ich uruchomienia zostanie podjęta na podstawie prowadzonych na bieżąco analiz.
Nowy rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Trwają prace na linii Poznań – Szczecin, co ma wpływ na ograniczenie jej przepustowości. Na trasie Szczecin – Krzyż – Poznań będzie kursować 6 par pociągów. Część składów nadal będzie jeździć trasą alternatywną przez Zbąszynek i Rzepin.
Poniżej link do plakatowego rozkładu jazdy
Plakat_2021_SZCZECIN_GLOWNY_Odjazdy_Wazny_20201213-20210313_PL_202012111649