Postępujący proces łagodzenia obostrzeń to powód do zadowolenia m.in. dla właścicieli hoteli, stoków narciarskich czy kin. Niestety wiele branż wciąż pozostaje zamkniętych, a przedsiębiorcy coraz mocniej odczuwają negatywne skutki lockdownu.
5 lutego rząd zapowiedział poluzowanie obostrzeń związanych z pandemią Covid – 19. Od 12 lutego, na okres próbny 2 tyg., działalność wznowić mogą hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, baseny, stoki narciarskie oraz boiska i korty na otwartej przestrzeni. Od 1 lutego otwarte natomiast są sklepy w centrach handlowych, muzea i galerie sztuki. Wszystko z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego.
Lokale gastronomiczne
Ta ogromna branża nie może przyjmować klientów od 24 października 2020 roku. Świadczenie usług jedynie w dostawie i na wynos pozwala osiągnąć minimalne zarobki, a kolejne „Tarcze” nie są w stanie zapewnić dochodów sprzed pandemii. Ponadto pojawia się problem pracowników, dla których w obecnej sytuacji po prostu nie ma pracy – to przede wszystkim kelnerzy, którzy zajmują się obsługą gości na miejscu. Przedłużający się lockdown skłonił wielu restauratorów do otwarcia lokali wbrew zakazom. Jak twierdzą – nie mają już nic do stracenia.
Puby i kluby nocne
Są jedną z najmocniej dotkniętych przez pandemię branż. O ile gastronomia może świadczyć usługi chociaż na wynos i w dowozie, tak dyskoteki i puby nie mają możliwości zarabiania w takich warunkach. Niedługo minie rok odkąd zakazano im działalności.
Siłownie i kluby fitness
Ograniczenia w działalności tych obiektów obowiązują od 17 października 2020 roku. Od tamtego czasu korzystać z nich mogły jedynie osoby przygotowujące się do zawodów oraz zawodowi sportowcy. Tę lukę postanowiono wykorzystać – masowo organizowano „zawody sportowe”, na które zapisywali się bywalcy siłowni i klubów fitness. Nawet gdy 28 grudnia postanowiono, że obiekty te mają być dostępne wyłącznie dla członków klubów sportowych, okazało się, że owe kluby chętnie przyjmują w swoje szeregi wszystkich chętnych. Branża fitness postanowiła iść w ślady gastronomii – od lutego otwarto już ok. 2 tys. miejsc.
Branża eventowa i weselna
Od października zakazane jest organizowanie koncertów, targów, szkoleń, kongresów czy też innych wydarzeń, z którymi wiąże się udział publiczności. W branżę eventową zaangażowanych jest wiele osób – zarządzających, technicznych, a także samych artystów czy prelegentów. Z kolei wesela oznaczają pracę dla sal weselnych, firm cateringowych, zespołów, DJ – ów i fotografów.
Zamknięte pozostają również m.in. aquaparki i kasyna. Na terenie tych pierwszych otwarte będą mogły być jedynie części wydzielone na baseny sportowe. Z kolei sprawa kasyn wzbudziła kontrowersje, ponieważ pozostawały one otwarte aż do 28 grudnia, podczas gdy nie mogły działać restauracje czy siłownie.
Polecamy także:
- Powiat Myśliborski: Na drogach niebezpiecznie
- Pożar komina w Chojnie
- Stargard: Mieszkania do remontu czekają na lokatorów