W obronie polskich przedsiębiorców! Pod takim hasłem odbyła się dziś konferencja prasowa z udziałem lokalnych polityków Zjednoczonej Prawicy oraz wiceprezesa Zachodniopomorskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Roberta Lewandowskiego. Tematem konferencji były zmiany prawne dotyczące funkcjonowania mirko i makro przedsiębiorstw.
Dziś przed południem na szczecińskich bulwarach miała miejsce konferencja prasowa z udziałem kandydata do Sejmu RP Dariusz Matecki – przewodniczącego Suwerenna Polska Zachodniopomorskie, Mateusz Wagemann – Wicewojewoda Zachodniopomorski, radnej sejmiku Małgorzata Jacyna-Witt oraz wiceprezesa Zachodniopomorskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Roberta Lewandowskiego.
Tematem konferencji było wprowadzenie uregulowań prawnych, które pomogą mikro i małym przedsiębiorcom w funkcjonowaniu na rynku polskim oraz europejskim.
Dariusz Matecki: “Przedsiębiorcy karmią państwo”
Na początku konferencji kandydat do Sejmu RP Dariusz Matecki, podkreślił jak ważna jest rola przedsiębiorców w naszym państwie. Porównał przedsiębiorców do rolników, którzy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe na terenie kraju. Matecki opowiadał również o uregulowaniach prawnych dotyczących franczyzy, obronie gotówki, czy nowelizacji prawa dotyczącego spółek handlowych.
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy o franczyzie. Oto jego najważniejsze punkty:
- pierwsza w polskim prawie definicja franczyzy,
- dokument informacyjny znany 14 dni przed zawarciem umowy,
- nowy sąd arbitrażowy,
- zakaz konkurencji – precyzyjne reguły,
- termin wypowiedzenia umowy,
- kary umowne i weksle – nowe przepisy zawierają też rozwiązania dotyczące weksli in blanco.
Suwerenna Polska chce być głosem mikro i małych przedsiębiorców w polskim Sejmie.
Dziękuję @JacynaWitt, @MateuszWagemann i wiceprezesowi ZZPP Robertowi Lewandowskiemu za udział w konferencji! https://t.co/FopiGphdVa
— Dariusz Matecki (@DariuszMatecki) October 10, 2023
W obronie gotówki!
Jednym z ważnych tematów, który jest przedmiotem dyskusji na całym świecie w obliczu postępującej globalizacji jest obrona gotówki.
Ministerstwo Sprawiedliwości pomaga w ten sposób małym i średnim przedsiębiorcom i gwarantuje bezpieczeństwo finansowe konsumentom – powiedział Dariusz Matecki.
Małgorzata Jacyna- Witt: “Liczymy na to, że Suwerenna Polska zajmie się sprawami przedsiębiorców”
Nowelizacja ustawy Kodeks spółek handlowych ma ułatwić przedsiębiorcom funkcjonowanie na rynku UE m.in. poprzez wprowadzenie jednolitych przepisów dla przekształceń i podziałów transgranicznych oraz dzięki wykorzystaniu narzędzi cyfrowych (np. systemu integracji rejestrów). Projekt przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości ma wprowadzić gwarancje pracownicze, tak aby zapobiec nadużyciom (np. obchodzenie praw pracowników czy płatności z tytułu zabezpieczenia społecznego lub obowiązków podatkowych).
Polscy politycy powinni zabiegać o poczucie bezpieczeństwa kapitału małych i mikro przedsiębiorstw, którzy są solą tej gospodarki. Prawie 5 mln firm mikro i małych przedsiębiorstw potrzebuje bezpieczeństwa prawnego – powiedziała Małgorzata Jacyna-Witt.
Projekt ma wprowadzić również nowe przepisy ochronne dotyczące przedsiębiorców, nowe i uproszczone reorganizacje spółek.
W Polsce obecnie jest około 4,3 mln działalności gospodarczych i ok. 600 tysięcy spółek.
W tym jest ok. 2,2 mln firm mikro i 50 tys. małych firm.
Polskie firmy mikro i małe M/M nie mają właściwej ochrony prawnej w Polsce, ze względu na zmiany, jakie zaszły w ostatnich latach w… https://t.co/ekKJhC523j— M Jacyna-Witt (@JacynaWitt) October 10, 2023
Pomoc dla przedsiębiorców mających problem z dłużnikami
Na wstępie wypowiedzi Mateusz Wagemann podkreślił, że obecnie tylko Zjednoczona Prawica występuje w obronie małych i mikro przedsiębiorców.
Gdy przyjrzymy się toczące kampanii wyborczej, to żadna siła oprócz Zjednoczonej Prawicy nie występuje w obronie małych i mikro przedsiębiorstw. My mamy na względzie to, że mikro i małe przedsiębiorstwa to najczęściej przedsiębiorstwa rodzinne. To Polacy, którzy pracę wykonują w takiej właśnie formie. To aż 97% funkcjonujących w Polsce przedsiębiorstw – podkreślił wicewojewoda zachodniopomorski Mateusz Wagemann.
W dalszej części wicewojewoda podkreślił z jakimi problemami spotykał się prowadząc działalność gospodarczą.
Podobnie jak zgromadzeni tutaj również byłem mikroprzedsiębiorcą i prowadziłem działalność gospodarczą i zajmowałem się m.in. pomocą prawną, w tym także dla przedsiębiorców. Wielu przedsiębiorców, którzy trafili do mojej kancelarii miało problem z tym, aby domagać się swoich roszczeń, domagać się swoich praw przez ograniczone możliwości finansowe. Przez to, że system prawny, w niektórych miejscach jest tak skonstruowany, że trudno jest dochodzić własnych roszczeń i własnych praw w ramach tego systemu, który do tej pory funkcjonował – dodał wicewojewoda Wagemann.
🇵🇱 Zjednoczona Prawica to dziś jedyna siła polityczna, która dba o interesy polskich firm rodzinnych: mikro i małych przedsiębiorców!
❗️O nowych rozwiązaniach dla polskich firm mówiliśmy dziś na konferencji prasowej wspólnie z @DariuszMatecki oraz @JacynaWitt pic.twitter.com/Pxr45nuYTP— Mateusz Wagemann (@MateuszWagemann) October 10, 2023
Czy przedsiębiorcy będą mogli łatwiej ubiegać się o zwrot należności?
Politycy Zjednoczonej Prawicy podkreślali przez cały czas trwania konferencji, jak ważna jest ochrona tych najmniejszych, najsłabszych na rynku przedsiębiorstw, które mają problem z wyegzekwowaniem swoich należności od dłużników. Obecnie takie sprawy w sądzie toczą się po kilka lat, a często bywa tak, że firma potrafi do czasu ogłoszenia wyroku zniknąć wraz z długiem.
Jedne z głównych założeń to:
1. Zwolnienie mikro i małych firm z opłaty sądowej 5% w zależności od wysokości roszczenia.
2. Skrócenie postępowania gospodarczego dla mikro i małych przedsiębiorstw (max rok).
3. Odpowiedzialność karna tych, którzy nie chcą płacić (urzędników i przedsiębiorców) .
Całość konferencji można zobaczyć pod poniższym linkiem.
POLECAMY TAKŻE:
W niedzielę w Dolicach odsłonięto tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym