Wielkopolski zryw nie jest tak gloryfikowany jak powstanie warszawskie, listopadowe czy styczniowe, choć zostało zakończone sukcesem. Po latach w końcu doczekało się godnego upamiętnienia.
Nowe święto obchodzone już po raz drugi
Inicjatorami upamiętnienia zwycięskiego powstania były wielkopolskie instytucje i stowarzyszenia zajmujące się edukacją i upowszechnieniem historii, m.in. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział IPN, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.
Ustawa o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego została jednomyślnie przyjęta przez Sejm i Senat, a następnie podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 23 listopada 2021 roku. Rok temu pierwszy raz obchodziliśmy nowe święto.
Powstanie Wielkopolskie
Wszystko zaczęło się od przybycia Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania w dniu 26 grudnia 1918 roku. Witały go tłumy, w których narastały patriotyczne nastroje. Polska odzyskała niepodległość, jednak jej granice nadal nie były pewne. Konflikt między zaborcami i ich problemy wewnętrzne stwarzały natomiast idealną okazję, abyśmy na tym skorzystali. Polacy z Wielkopolski nie zamierzali czekać, aż ktoś inny zadecyduje o ich losie. Byli zdeterminowani, by walczyć o swoje, co w połączeniu ze sprzyjającymi okolicznościami niemal gwarantowało sukces.
27 grudnia Niemcy urządzili w Poznaniu paradę wojskową, podczas której dochodziło do zrywania polskich flag i napadów na polskie instytucje. Polacy tym chętniej ruszyli do walki z zaborcą. Już dzień później nasi rodacy zdobyli poznańską Cytadelę, fort Grolmann i arsenał przy ul. Wielkie Garbary, a 29 grudnia m.in. Grodzisk Wielkopolski, Kłecko, Kórnik, Wielichowo i Witkowo.
9 stycznia 1919 roku Naczelna Rada Ludowa oficjalnie ogłosiła przejęcie władzy. Do Poznania z innymi oficerami przybył wysłany przez Józefa Piłsudskiego gen. Józef Dowbor-Muśnicki, który swoją wiedzą wojskową bardzo wzmocnił pozycję powstańców. Zacięte walki trwały jeszcze ponad miesiąc, aż do 16 lutego, gdy doszło do podpisania układu państw Ententy z Niemcami. Na jego mocy ci drudzy nie mogli prowadzić dalszych działań ofensywnych przeciwko Polakom w Wielkopolsce, a także przekraczać określonych granic.
Polecamy także:
Od wigilijnego wieczora do poniedziałku będzie można podziwiać jedyną żywą szopkę w Szczecinie
Na twarzach pacjentów pojawił się uśmiech. Święta w szpitalu w Zdrojach