Już dziś otwarcie igrzysk paraolimpijskich, podczas których wystąpi zawodniczka związana z KSI Start Szczecin. Natalia Partyka to wielokrotna złota medalistka w tenisie stołowym.
Niezwyciężona od 2008 roku
Natalia Partyka to tenisistka stołowa związana z KSI Start Szczecin. Urodziła się bez prawego przedramienia, jednak bierze udział również w zawodach dla pełnosprawnych zawodników. W turniejach dla niepełnosprawnych osiągnęła już wszystko – czterokrotnie zdobyła złoty medal igrzysk paraolimpijskich w grze pojedynczej (Ateny, Pekin, Londyn, Rio de Janeiro) i raz w grze zespołowej (Rio de Janeiro), a także dwukrotnie stanęła na podium podczas Mistrzostw Świata. Mimo to przyznaje, że podczas igrzysk paraolimpijskich czuje dużo większą presję niż na olimpijskich.
-Na igrzyskach olimpijskich nikt niczego wielkiego ode mnie nie wymaga. Nie należę do najlepszych zawodniczek na świecie, więc mogę co najwyżej sprawić miłą niespodziankę. Na igrzyskach paraolimpijskich startuję w roli faworytki, której złoty medal wszyscy wieszają jeszcze przed obiciem pierwszej piłeczki – powiedziała w rozmowie z paralympic.org.pl
Choć Natalia Partyka od 2008 roku nie przegrała ani jednego meczu w turnieju dla niepełnosprawnych, wyznaje że podczas rozgrywek za dużo myśli o tym, że musi wygrać i trudno skupić jej się na grze.
Najtrudniejszymi rywalami są Chińczycy
Według Natalii pokonanie reprezentanta Chin w tenisie stołowym świadczy o dużych umiejętnościach. Polska zawodniczka twierdzi, że ich wysoki poziom gry wynika z mentalności i systemu szkolenia. Tenis stołowy to sport narodowy Chińczyków i potrafią podporządkować całe swoje życie treningom. Najlepsi zawodnicy stają się idolami. Opowiada o swojej wizycie w chińskim ośrodku, podczas której widziała szkolenia małych dzieci.
-Widziałam sporą grupę kilkulatków, może 4-letnich dzieci. Oddzielone od rodziców, spały w pokoikach na piętrowych łóżkach i trenowały dwa razy dziennie po kilka godzin. Już bardzo dużo potrafiły. Jedne były bardziej uzdolnione, drugie mniej, ale wszystkie były świetnie wyszkolone technicznie. I tak jest ze wszystkimi chińskimi zawodnikami. Pod względem technicznym nie schodzą poniżej pewnego poziomu – mówi Natalia.
Jednak podczas igrzysk w Pekinie w 2008 roku to właśnie polska zawodniczka wzbudziła największe zainteresowanie. Zdobyła wtedy swój drugi złoty medal, a chińskie media do dziś o tym pamiętają i często zapraszają do rozmów.
Fundacja Natalii Partyki
Fundusz powstał, aby wspierać uzdolnionych sportowców, którzy w swojej karierze napotkali różne przeciwności losu. Jego założenie nie było z góry planowane. Jak więc do niego doszło? Zaczęło się od tego, że Natalia nie otrzymała stypendium sportowego od Miasta Gdańsk, które nie przeznaczało wówczas funduszy na rozwój paraolimpijczyków. Media – niezgodnie z prawdą – zaczęły pisać o jej trudnej sytuacji materialnej. Szybko uzbierała się spora grupa sponsorów, ale Natalia wolała, by uzbierane pieniądze trafiły do naprawdę potrzebujących.
Fundusz co roku wybiera dziesięciu sportowców, których wspiera finansowo. Wśród stypendystów była m.in. Maria Andrejczyk, która w Tokio zdobyła srebrny medal w rzucie oszczepem.
Cały wywiad z Natalią Partyką dostępny jest >>TUTAJ<<
Polecamy także:
- Szczecin: Bezpłatne konsultacje dla osób w kryzysie emocjonalnym
- Zawiadomienia do Prokuratury ws. słów Frasyniuka o żołnierzach RP