Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich. Lewica domaga się procedowania ustawy

0

Lewica złożyła w Sejmie swój projekt dot. obowiązkowych szczepień. Mają one objąć wszystkich pełnoletnich obywateli. Przedstawiciele klubu domagają się podjęcia prac nad ustawą. 

Bardziej radykalne rozwiązania

Przepis mówiący o obowiązkowych szczepieniach szeroko pojętych zawodów medycznych pierwotnie znalazł się w projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19. Ostatecznie został stamtąd wykreślony, ponieważ członkowie sejmowej Komisji Zdrowia stwierdzili, że tożsamy zapis znajduje się już w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 grudnia 2021 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii.

Mimo, że już to rozwiązanie wzbudziło dużo kontrowersji w debacie publicznej, pojawiły się jeszcze bardziej radykalne pomysły. Ich autorami byli chociażby politycy Lewicy, którzy kilka dni temu rozpoczęli akcję happeningową polegającą na rozwieszaniu swoistych nekrologów przed kluczowymi urzędami i instytucjami w Polsce. Widniał na nich napis: „Panie Prezydencie, Panie Premierze, drodzy ministrowie! Z przykrością zawiadamiamy o śmierci ponad 100 tysięcy Polek i Polaków. Zmarli na COVID-19. Winę za to ponosi PiS, który ze strachu przed antyszczepionkowcami nie podjął decyzji ratujących życie”.

Pytamy, dlaczego Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie jeśli idzie o osoby, które odeszły, osoby, które zmarły? I dlaczego zajmuje ostatnie miejsce jeśli idzie o osoby zaszczepione? – mówił Jan Szopiński.

Obowiązkowe szczepienia dla wszystkich

Lewica nakreśliła swoją wizję w projekcie, który został złożony w Sejmie już na początku grudnia. Według nich obowiązkowym szczepieniom przeciwko COVID-19 powinni podlegać wszyscy Polacy po ukończeniu 18. roku życia. W razie uchylania się od obowiązku miałaby być nakładana kara grzywny.

W projekcie znajdujemy też katalog miejsc pracy, gdzie będą mogły być zatrudniane jedynie osoby zaszczepione. Są to: zakłady opieki zdrowotnej, jednostki systemu oświaty, żłobki lub kluby dziecięce oraz domy pomocy społecznej.

Czytaj więcej: Lewica: „TAK dla obowiązkowych szczepień”. Kontrowersyjny projekt trafi do Sejmu

Lewica domaga się procedowania ustawy

Podczas środowego posiedzenia Sejmu posłanka Lewicy Marcelina Zawisza domagała się uzupełnienia porządku obrad o powyższy projekt. Do odroczenia posiedzenia jednak nie doszło – chciało tego 204 posłów, jednak 234 było przeciw.

Obok mównicy pojawili się także posłowie Lewicy z dużym banerem, na którym widniał napis obarczający rząd winą za śmierć Polaków z powodu COVID-19.

Apelujemy po raz kolejny, aby rząd i większość sejmowa pochyliła się nad ustawą, którą Lewica zgłosiła, czyli o obowiązkowych szczepieniach – mówił poseł Marek Rutka.

Polecamy także:

Szczecin: Mecze Pogoni tylko dla zaszczepionych? W sieci zawrzało

Nowy wicewojewoda zachodniopomorski. Mateusz Wagemann otrzymał nominację

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię