Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

0
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego ustanowiono Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją. Celem jego wprowadzenia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji, która jest coraz bardziej powszechna, a jednocześnie ignorowana przez cierpiące na nią osoby. Sytuacji nie ułatwia pandemia i związane z nią obostrzenia.

Choroba cywilizacyjna

Na depresję cierpi ponad 350 mln ludzi. W ubiegłym roku stała się ona drugim, zaraz po chorobach układu krążenia, największym problemem zdrowotnym świata. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że może odpowiadać ona za nawet 800 tys. samobójstw rocznie. Według danych Policji, w 2019 roku w Polsce na zamach na własne życie zdecydowało się niemal 12 tys. osób, w tym prawie 1000 dzieci.

Wielu ludzi jednak nie podchodzi poważnie do tematu i ignoruje niepokojące symptomy. Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób, głównymi objawami depresji jest:

  • obniżony nastrój utrzymujący się przez większą część dnia, prawie codziennie, niezależnie od okoliczności; poczucie smutku i przygnębienia;
  • utrata zainteresowań pasjami i działaniami,  które zazwyczaj sprawiają przyjemność, i/lub zanik zdolności do odczuwania przyjemności – tak zwana anhedonia, czyli zobojętnienie emocjonalne;
  • brak energii – szybsze męczenie się.

Dochodzi do tego szereg objawów dodatkowych takich jak: zaburzenia snu, problemy z koncentracją, utrata wiary w siebie, poczucie winy, zmniejszenie lub zwiększenie apetytu czy myśli samobójcze.

Depresja i Covid

Pandemia COVID – 19 i wiążące się z nią ograniczenia nie wpływają korzystnie na kondycję ludzi dotkniętych problemem depresji, a wręcz wpędzają w nią nowe osoby. Wszechobecny strach, odizolowanie, a także obawa o pracę czy przyszłość swojego biznesu mogą zachwiać równowagą psychiczną najtwardszego człowieka. To problem wszystkich grup wiekowych. Dzieci i młodzież zostali odseparowani od kolegów oraz pozbawieni normalnego nauczania i rozrywek. Z kolei seniorzy, którzy i tak często zmagali się z samotnością, zostali odsunięci od rodziny, która nie chce narażać ich na kontakt z wirusem.

Już przed pandemią polska psychiatria nie miała się najlepiej. Mamy zaledwie 4,3 tys. lekarzy wykonujących zawód, w tym jedynie 455 psychiatrów dziecięcych.

-W Polsce około 1,5 mln osób korzysta z opieki psychiatrycznej. Jest to duża liczba. W tym momencie możemy szacować, że ta liczba wzrośnie około pół miliona z uwagi na skutki psychologiczne pandemii. System opieki psychiatrycznej i opieki związanej ze świadczeniami zdrowotnymi, który dzisiaj jest może nie być na tyle sprawny, by zapewnić opiekę nad tymi, którzy będą tej pomocy potrzebować – ostrzega prof. Janusz Heitzman.

Polecamy także:

- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię