Sprawą kilkudziesięciu migrantów koczujących na granicy polsko-białoruskiej żyje cała Polska ale także Unia Europejska. Początkowo myślano, że jest to spontaniczne działanie osób chcących dostać się na teren UE. Obecnie coraz częściej mówi się o tzw. Operacji Śluza. Czym ona de facto jest?
Grupa kilkudziesięciu migrantów dzień i noc przebywa na granicy polsko-białoruskiej. Pierwotnie myślano, że ma to związek z sytuacją jaka ma miejsce w Afganistanie. Okazuje się jednak, że niekoniecznie.
Po stronie białoruskiej wciąż koczuje grupa 24 cudzoziemców❗️Przypominamy, po stronie polskiej nie ma żadnych koczujących grup nielegalnych imigrantów.#NaStrażyGranic
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) August 24, 2021
Bowiem nagrania agencji FRONTEX pokazują eskortę imigrantów przeprowadzaną przez białoruskich pograniczników.
O tym, skąd na Białorusi wzięli się imigranci chcący przedostać się przez białorusko-polską czy białorusko-litewską granicę na terytorium UE, pisze szczegółowo białoruski dziennikarz, były redaktor naczelny kanału Nexta Tadeusz Giczan.
Giczan twierdzi, że kiedy w Mińsku doszło do porwania samolotu Ryanair z Ramanem Pratasiewiczem, a Unia Europejska zaczęła przygotowywać szeroko zakrojone sankcje, Łukaszenka jasno zapowiedział, że zaleje Europę nielegalnymi migrantami, narkotykami, a także odpadami radioaktywnymi. Miał je wcześniej podobno „zatrzymywać” u progu UE.
Ta akcja ma jednak podobno swoją genezę wiele lat wcześniej. Giczan twierdzi, że była ona starannie przygotowywana już od blisko 10 lat. To już wtedy reżim białoruski zaczął mnożyć połączenia lotnicze z Irakiem i sprowadzać na lotnisko w Mińsku kolejnych przewoźników z Bliskiego Wschodu.
Wówczas zintensyfikowano współpracę z irackimi biurami podróży. Sprzedawały one Irakijczykom wycieczki na Białoruś. Koszt takiej wycieczki wahał się od 600 do 1000 dolarów, w zależności od standardu wybranego hotelu, jednego z sześciu państwowych, w Mińsku.
Po dotarciu na Białoruś Irakijczycy dostają od razu białoruskie wizy i część zostaje zwiedzać Białoruś. Pozostali od razu lub po kilku dniach udają się na granicę z Polską lub Litwą.
W internecie podobno krążą specjalnie stworzone instrukcje opisujące w szczegółach, jak należy zachować się, by przedostać się z terytorium Białorusi do UE. Publikowane są też instruktażowe filmy wideo, pokazujące krok po kroku etapy exodusu.
Sama Operacja Śluza powstała już dekadę temu, po to by Łukaszenka mógł się wzbogacić pieniędzmi otrzymanymi z UE. Białoruś dostała wówczas dziesiątki milionów euro z Brukseli na powstrzymywanie imigrantów. Teraz skala operacji została zwiększona.
Obecnie zaś „chodzi tylko i wyłącznie o wywołanie sztucznego kryzysu politycznego w krajach, które najbardziej wspierają białoruską opozycję”.
„Przede wszystkim chodziło o Litwę, bo Litwa z tym się mierzy już od dwóch i pół miesiąca, natomiast gdy 4 sierpnia Litwa zamknęła ostatecznie granicę, Białoruś musiała przekierować tych ludzi, którzy utknęli na Białorusi, na Łotwę i do Polski” – powiedział Giczan
Podkreślił także, że zdecydowana większość osób, które próbują się dostać do UE przez Białoruś, „to nie są uchodźcy, to są migranci ekonomiczni z Iraku”.
„Są oczywiście wśród nich też Afgańczycy i ludzie, którym faktycznie w krajach pochodzenia grozi niebezpieczeństwo. Oczywiście takich ludzi należy wpuszczać i im pomagać” – dodał dziennikarz.
From 1 Aug Iraqi Airways doubles the nr of flights to Minsk. If you want to learn more about the crisis on the BY-LT border, @reform_by has published a great piece. Lots of docs, interviews w/ migrants, Belarusian border guards etc. Can't recommend more!https://t.co/NwJId8gZoZ pic.twitter.com/jT6TidUcCl
— Tadeusz Giczan (@TadeuszGiczan) July 23, 2021
Straż Graniczna informuje, o 55 próbach dni 26 sierpnia, przekroczenia nielegalnie granicy. W stali miesiąca jest to liczba ponad 3000.
Wczoraj tj.26.08,Straż Graniczna odnotowała 55 prób nielegalnego przekroczenia granicy z🇧🇾do🇵🇱.Strażnicy graniczni zatrzymali 2 ob. Iraku,pozostałe próby zostały udaremnione.Od początku sierpnia ten odcinek granicy cudzoziemcy próbowali przekroczyć 3059 razy!
Działamy💪Dla Was❗️— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) August 27, 2021