Dziś na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie odbyła się uroczystość pogrzebowa Danuty Szyksznian-Ossowskiej. Wcześniej „Sarenka” została pośmiertnie awansowana do stopnia pułkownika i odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Pośmiertny awans i odznaczenie
Przed pogrzebem w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła odprawiono Mszę Świętą, podczas której „Sarenka” została pośmiertnie awansowana do stopnia pułkownika przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Akt mianowania rodzinie zmarłej wręczył Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej Łukasz Kudlicki.
Syn Pani Pułkownik odebrał również Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie to zostało nadane przez prezydenta RP i wręczone przez Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera za wybitne zasługi w obronie suwerenności i niepodległości Polski, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich i pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski.
Pożegnanie na Cmentarzu Centralnym
W pożegnaniu Danuty Szyksznian-Ossowskiej brały udział setki osób, w tym przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji patriotycznych i kombatanckich, a także delegacje ze szkół.
– „Pamiętajcie, nie pozwólcie zapomnieć” – te słowa wypowiedziane przez Panią kilka miesięcy temu, podczas naszego spotkania, którego zaszczyt miałem dostąpić, pozostaną Pani wielkim testamentem. Bo przecież Pani wspaniałe, wielkie życie to właśnie przede wszystkim pamięć, dbałość o to, aby nie zapomnieć – mówił podczas uroczystości na cmentarzu wicewojewoda zachodniopomorski Mateusz Wagemann. – Wielkie dziedzictwo i spuścizna, którą Pani pozostawiła niech będzie dla nas wszystkich lekcją wielkiego patriotyzmu i pamięci o wszystkich tych Polakach, którzy krew własną i życie własne oddawali za Polskę. Obiecujemy, że to Pani wielkie przesłanie będziemy pamiętać, że nie pozwolimy zapomnieć.
– Swoim postępowaniem uczyłaś kolejne młode pokolenia szacunku oraz miłości do kraju i ludzi. Nie brakuje wśród młodych szczecinian tych, którym pozostaną w pamięci żywe lekcje historii z Twoim udziałem. Miałaś ten szczególny dar jednania sobie ludzi wszystkich pokoleń i opcji – podkreślała Jolanta Szyłkowska, prezes Światowego Związku AK Oddział Szczecin.
Głos zabrali również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 14, której patronką była pułkownik Szyksznian-Ossowska.
– Mieliśmy ten zaszczyt i honor, że mogliśmy wielokrotnie gościć Panią Danutę Szyksznian w progach naszej szkoły. Było to dla nas za każdym razem wielkie przeżycie – wspomina jedna z uczennic. – Podczas spotkań zawsze mówiła, że opór przeciwko okupantom i demonstrowanie postawy patriotycznej były dla niej czymś naturalnym, z czym spotykała się na co dzień w domu, a także w środowisku szkolnym. Potrzeba wyrażania sprzeciwu i działania na rzecz niepodległości Ojczyzny była dla niej i całego jej pokolenia rzeczą oczywistą.
„Sarenka”
Danuta Szyksznian-Ossowska przystąpiła do organizacji konspiracyjnej w 1939 roku mając zaledwie 14 lat. Początkowo była łączniczką w Związku Walki Zbrojnej, a w 1941 roku dołączyła do łączniczek Okręgu Wilno AK „Kozy”. W 1944 roku brała udział w operacji „Ostra Brama”, której celem było odbicie Wilna z rąk Niemców.
W Wigilię 1944 roku została zatrzymana przez Ludowy Komisariat Bezpieczeństwa Państwowego, a następnie skazana na 10 lat łagrów. Po wcześniejszym zwolnieniu ze względu na stan zdrowia, „Sarenka” przeniosła się na Pomorze Zachodnie. Tutaj założyła rodzinę, pracowała i zaangażowała się w działalność środowisk kombatanckich.
Pani Pułkownik odeszła 1 grudnia w wieku 97 lat.
Polecamy także:
Ojcowie Polskiej Niepodległości – Zagłosuj na projekt w SBO! (pomnik.szczecin.pl)
TSUE oceni, czy Polska może chronić dzieci