Pomaganie przez kupowanie. Pierwszy sklep charytatywny w Szczecinie

0
Pomaganie przez kupowanie. Pierwszy sklep charytatywny w Szczecinie
https://www.facebook.com/SklepSRSzczecin

18 marca, w samym sercu miasta przy placu Lotników, rozpoczyna działalność sklep charytatywny Fundacji Sue Ryder. To miejsce, gdzie oddasz niepotrzebne rzeczy, a także kupisz inne – w atrakcyjnych cenach! Dochód ze sprzedaży przeznaczany jest na pomoc osobom chorym i potrzebującym. 

Długoletnia charytatywna tradycja

Sue Ryder była brytyjską działaczką charytatywną, która w czasie wojny współpracowała z polskimi cichociemnymi, a po jej zakończeniu niosła pomoc byłym więźniom niemieckich obozów. Jej działalność w Polsce sięga roku 1956, kiedy to zbudowała pierwsze domy pomocy, jednak rejestracja jej fundacji możliwa była dopiero w 1991 roku. Fundacja wybudowała w Polsce m.in. 30 domów Sue Ryder (domy pomocy społecznej oraz hospicja), ufundowała Oddział Onkologiczny Szpitala Morskiego w Gdyni i Oddział Reumatologiczno-Rehabilitacyjny Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Konstancinie-Jeziornie.

W celu finansowania działalności zakładane były sklepy charytatywne. Pierwszy taki sklep w Polsce powstał w 1992 roku w Warszawie, a wkrótce potem pojawiły się kolejne. Od początku funkcjonują one w oparciu o te same zasady – darczyńcy przekazują swoje rzeczy, których nie potrzebują, a  sklepy je sprzedają i cały zysk przekazują na pomoc potrzebującym. To inicjatywa, na której korzystają wszyscy. Często, z różnych powodów, chcemy pozbyć się niepotrzebnych rzeczy – teraz możemy przy okazji spełnić dobry uczynek! Z kolei kupujący ma szansę nabyć – nierzadko atrakcyjne – produkty w okazyjnych cenach.

Osobną kwestią jest również kwestia ograniczenia ilości odpadów. Wizja pomocy chorym i niepełnosprawnym na pewno odwiedzie nas od wyrzucenia niepotrzebnych rzeczy na śmietnik i zachęci do skorzystania z zaproponowanej alternatywy.

Co znajdziesz w sklepie charytatywnym?

Sklep może pochwalić się bardzo szerokim asortymentem. Znajdziemy tam odzież, obuwie, książki, płyty CD i DVD, zabawki dla dzieci, biżuterię, drobne AGD, sprzęt do ćwiczeń, a nawet meble. Osoby oddające rzeczy powinny pamiętać, że dary muszą być w dobrym stanie, czyste i kompletne.

Nieodłącznym elementem działalności sklepów Sue Ryder jest akcja #dobreporządki.
👉 Wszystko zaczyna się od prostego…

Opublikowany przez Sklep charytatywny Sue Ryder Szczecin Środa, 10 lutego 2021

 

Istnieją jednak produkty, których nie można oddawać, ze względów bezpieczeństwa i higieny. Są to:

 • broń,
 • kuchenki i butle gazowe,
 • gaśnice,
 • narzędzia elektryczne bez instrukcji obsługi,
 • rowery w złym stanie,
 • sprzęt dla dzieci bez oryginalnych etykiet,
 • zabawki bez znaku CE,
 • używane kołdry i poduszki,
 • używana bielizna,
 • okulary,
 • leki,
 • alkohol.

W razie wątpliwości czy dana rzecz będzie mogła zostać sprzedana, należy skontaktować się z Fundacją drogą mailową – darczyń[email protected]

Sklep rusza 18 marca, czyli w obchody Światowego Dnia Recyklingu.  Rzeczy można oddawać już dziś: w poniedziałki i czwartki w godz. 15.00 -17.00 oraz we wtorki, środy i piątki w godz. 12.00 – 14.00.

Drodzy darczyńcy!
Przypominamy, że już od dziś możecie przynosić swoje dary do naszego sklepu charytatywnego przy pl….

Opublikowany przez Sklep charytatywny Sue Ryder Szczecin Poniedziałek, 15 lutego 2021

 

Część dochodu ze sklepu charytatywnego Sue Ryder w Szczecinie ma wspierać Uczniowski Klub Sportowy „Iskierka” przy Zespole Szkół Specjalnych Nr 12 w Szczecinie.

Polecamy także:

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię