R-XXI. Budowa nowej kwatery na odpady

0

Celowy Związek Gmin R-XXI prowadzi instalację przetwarzania odpadów komunalnych dla 29 gmin województwa zachodniopomorskiego. W Regionalnym Zakładzie Gospodarowania Odpadami w Słajsinie, gm. Nowogard, trwa właśnie rozbudowa kwatery składowania odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne.


CZG  R-XXI chwali się

W ramach prowadzonej przez Celowy Związek Gmin R-XXI inwestycji polegającej na budowie kwatery składowania odpadów w Słajsinie przewidziano urządzenie pasa zielni ochronnej.
Mając na uwadze zarówno ochronę środowiska, jak i walory przyrodnicze, związek dokona nasadzeń 423 drzew z gatunku OXYTREE oraz wybuduje niezbędną infrastrukturę towarzyszącą na powierzchni 1,2 ha w północnej części działki nr 68/ 7 w Słajsinie. Planuje się wykonanie trzech rzędów nasadzeń.

Drzewa tlenowe uchodzą w Polsce za rewelację ostatnich lat. Pomimo zachwytu i szybkiego zysku, sadzenie drzew tlenowych budzi wiele wątpliwości. Drzewo rośnie nieprawdopodobnie szybko (w porównaniu z krajowymi gatunkami), ma efektowne, duże liście i jest świetnym pochłaniaczem dwutlenku węgla. W kraju powstają całe plantacje oxytree uprawianych pod produkcję drewna. Można je także uprawiać w ogrodzie. Ze względu na te właściwości wydawać by się mogło, że nadają się idealne na to, by posadzić je wokół wysypiska. Szybko rosnąca ściana zieleni, dodatkowo oczyszczająca powietrze, to wręcz idealna ochrona dla okolicznych mieszkańców.

Dlaczego więc drzewa tlenowe budzą kontrowersje?

Oxytree (Paulownia) to laboratoryjna hybryda dwóch gatunków tego drzewa. Za jej wyselekcjonowanie odpowiada firma biotechnologiczna z Hiszpanii. Szacuje się, że Paulownia pochłania nawet do 10 razy więcej CO2 niż krajowe gatunki.
Ekolodzy obawiają się, że może być zagrożeniem dla krajowych gatunków. Częściowo opierają się na doświadczeniu innych krajów (Czechy, USA) z jej kuzynem, paulownią omszoną, którą uznano za gatunek inwazyjny i w USA zakazano ich sadzenia. Trudno oszacować, czy uprawa drzew na większą skalę będzie miała jakieś skutki uboczne dla środowiska. Zastanawiające jest, że drzewo tlenowe nie zostało wpisane na listę roślin obcych wymagających obserwacji.
W rozmowie z nami przedstawiciel zakładu w Słasinie zapewnia, że rośliny zakupione zostały u certyfikowanego dystrybutora sadzonek Oxytree.
Komisja Państwowej Rady Ochrony Przyrody ds. Roślin już w 2016 r. wskazała jednak na brak badań dotyczących wpływu uprawy drzewa tlenowego na środowisko.

Szerokie propagowanie i sadzenie obcego dla flory Polski gatunku drzewa o mało poznanej biologii (…) jest przedsięwzięciem obarczonym ryzykiem, zarówno w sensie przyrodniczym, jak i ekonomicznym.

Z tego powodu Komisja negatywnie zaopiniowała objęcie projektu sadzenia drzewka patronatem Ministra Środowiska.

Wpływ drzew Oxytree na środowisko

Wątpliwości dotyczą jednak realnego wpływu oxytree na pozostałą roślinność i gleby. Drzewo tlenowe ma duże, rozłożyste liście, co może powodować zacienianie innych roślin, a tym samym spowalniać ich wzrost. Należałoby także sprawdzić, jakie jest zapotrzebowanie tego gatunku na wodę i czy nie przyczyni się on do utraty składników pokarmowych dla pozostałej flory.

W Polsce oxytree miało skuteczny lobbing i nigdy nie zostało wpisane na listę gatunków obcych, które wymagają obserwacji, zanim trafią na rynek. W efekcie ich uprawa nie jest kontrolowana, z czego ochoczo korzystają importerzy. Jeśli drzewo tlenowe wykaże jakieś potencjalne zagrożenia dla środowiska, dowiemy się o tym dopiero po fakcie.

Niezbędne jest również wykluczenie ryzyka wyjałowienia gleby. Według szacunków eksperymentalne hodowle dopiero po upływie 10-20 lat będą w stanie wykazać ewentualne zagrożenia drzewa tlenowego dla otoczenia.

W Słajsinie posadzony został rok temu już jeden rząd drzew tlenowych. Teraz zdecydowano się na zakup kolejnych drzew. Prace rozpoczęto od usuwania chwastów. Na terenie plantacji rozplantowano humus oraz przeprowadzane są zabiegi agrotechniczne na całym obszarze przeznaczonym pod plantacje, które mają zapewnić roślinom prawidłowy wzrost. W następnym etapie wykonany zostanie system nawadniania, przyłącze wodociągowe wraz z infrastrukturą towarzyszącą, stanowiące kompletny system nawadniania kropelkowego. Plantacja zostanie ponadto ogrodzona siatką leśną.

Pozostaje mieć nadzieję, że zakład w Słajsinie rozwieje wszelkie wątpliwości, a drzewa staną się faktycznie bezpieczną i pewną ekologiczną inwestycją.

Źródła: R-XXI, Państwowa Rada Ochrony Przyrody, researchgate.net

Polecamy także:

4 nowe radiowozy zastąpiły 5 wysłużonych pojazdów Straży Miejskiej
Ginęli, bo nieśli pomoc. 12 lipca obchodzimy Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
Świt Skolwin melduje się w Fortuna Pucharze Polski

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię