Konsumenci, którzy dokonali zakupów na tzw. pokazach od teraz będą pod większą ochroną. Nowelizacja kodeksu cywilnego umożliwi im łatwiejsze unieważnienie umowy!
Sprzedaż na pokazach
Sprzedaż przedmiotów na tzw. prezentacjach to problem, z którym od dawna nie potrafiono sobie poradzić. Nieuczciwi sprzedawcy zapraszają głównie osoby starsze, które kuszą drogimi prezentami za sam udział w spotkaniu. Na miejscu przedstawiane są i zachwalane produkty w znacznie zawyżonych cenach. Okazuje się, że aby otrzymać obiecany prezent należy dokonać zakupów za kolosalne kwoty. Zwykle są to rzeczy, których uczestnicy wcale nie potrzebują, jednak prezenterzy znają techniki manipulacji, którymi potrafią skłonić do zakupów.
Nowi właściciele sprzętów po opuszczeniu spotkania – sami lub po uświadomieniu ich przez bliskich – dochodzili do wniosku, że padli ofiarą naciągaczy. Niestety nieuczciwi sprzedawcy byli doskonale przygotowani na takie sytuacje i zatrudniali prawników, którzy udowadniali, że nie ma podstaw do unieważniania umów.
Zmiany w kodeksie cywilnym
Od teraz sytuacja ma się jednak zmienić. 30 czerwca weszła w życie nowelizacja kodeksu cywilnego, która zapewnia większą ochronę kupującym. Chodzi przede wszystkim o zmianę definicji wyzysku (Art. 388), który może być podstawą do unieważnienia umowy. Dotąd polegał on na wykorzystaniu przez jedną ze stron przymusowego położenia, niedołęstwa lub niedoświadczenia drugiej strony co do przedmiotu umowy i przyjmowanie w zamian za swoje świadczenie świadczenia, którego wartość w chwili zawarcia umowy przewyższa w rażącym stopniu wartość jej własnego świadczenia.
Nowelizacja wprowadziła jeszcze jedną przesłankę umożliwiającą zastosowania powyższego przepisu. Jest to brak dostatecznego rozeznania drugiej strony. Umowy na pokazach były zawierane pod presją czasu, a konsumenci, dzięki trikom stosowanym przez sprzedawców, byli przekonani, że trafili na atrakcyjną ofertę. Nie mieli też okazji, by porównać ją z innymi dostępnymi na rynku.
W nowelizacji dookreślono też co znaczy, że wartość świadczenia przewyższa wartość świadczenia drugiej strony „w rażącym stopniu”. Art. 388 § 11 mówi wprost, że chodzi o wartość wyższą co najmniej dwukrotnie.
Ostatnią, ale istotną zmianą jest wydłużenie terminu dochodzenia roszczeń z tytułu wyzysku. Dotychczas poszkodowany miał na to dwa lata, teraz jego uprawnienia będą wygasać dopiero po upływie trzech lat od dnia zawarcia umowy, a jeżeli jest konsumentem – po sześciu.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Energetyków 10. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.