Świnoujście: Którędy pojedziemy do latarni i fortu? Gaz-System chce zmiany lokalizacji drogi

0
Foto: UM Świnoujście

Nowy parking i drogę dojazdową będzie musiała wybudować spółka Gaz-System w Świnoujściu. Droga ma doprowadzić do Latarni Morskiej i Fortu Gerharta. Takie stanowisko Miasta przedstawiła Barbara Michalska, zastępca prezydenta Świnoujścia. Stanowisko Miasta, ma związek z rozbudową Terminalu LNG.

Którędy pojedziemy do latarni i fortu? Gaz-System chce zmiany lokalizacji drogi

Rozumiemy względy bezpieczeństwa i związane z tym stanowisko spółki Gaz – System – przyznaje Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście Barbara Michalska i jednocześnie podkreśla: – Ale musimy dbać o interesy Miasta. Nie możemy pozwolić na brak dojazdu do naszych zabytków.

Przebudowa ulicy Ku Morzu wchodzi w skład olbrzymiego projektu inwestycji drogowej na Prawobrzeżu i podzielona na dwa odcinki. Inwestycja to budowa nowych i przebudowa istniejących dróg w mieście. W sumie powstać ma ponad 13 kilometrów nowych dróg.  Pierwszy odcinek obejmujący drogę do bramy portu jest objęty dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej. Drugi to odcinek od wspomnianej bramy, aż do samej latarni i fortu.

Polskie LNG i Gaz-System nie kwestionował planu zagospodarowania przestrzennego

Obecnie spółka Gaz – System uważa, że po wybudowaniu trzeciego zbiornika i prowadzącej do niego nowej estakady gazowej LNG, obie inwestycje będą kolidowały ze sobą pod względem bezpieczeństwa. Stąd propozycja zmiany przebiegu ulicy Ku Morzu oraz lokalizacji parkingu.

Proponowana zmiana przebiegu ulicy Ku Morzu nie jest efektem działań Miasta, nie może być więc finansowana z budżetu miasta – podkreśla Barbara Michalska. – Dlatego też stoimy na stanowisku, że to Gaz-System powinien na własny koszt i własnym staraniem zaprojektować oraz wybudować nowy przebieg ulicy, jak i przebudować odcinek biegnący już bezpośrednio do latarni i fortu.

Podobnie, jeśli chodzi o parking przy latarni i forcie na minimum 90 samochodów osobowych i 7 autokarów, który wraz z gruntami przekażę Miastu.

Musimy mieć także zapewnienie, że poprzez zmiany w przebudowie ulicy Ku Morzu, Miasto nie utraci unijnego dofinansowania do pozostałych inwestycji drogowych w ramach tego projektu – dodaje Barbara Michalska. – Taką odpowiedź przesłaliśmy do Gaz-Systemu i czekamy na ich odpowiedź.

Polecamy także:
Już jutro zakończy się Spis Powszechny! Jakie są kary za odmowę udziału?
Jeszcze więcej policjantów! Nawet do 110 tysięcy!
Dębno: Ukrainiec terroryzuje mieszkańców przy biernej postawie władz

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię