Świnoujście: Przewiercili się pod Świną. Tunel im. Stanisława Możejko?

0
Foto: FB/Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz

W niedzielę, 19 września br., o godź. 15.03 „Wyspiarka” przewierciła betonową ścianę komory odbiorczej na wyspie Wolin. Zadanie wykonała napisał na swoim profilu na portalu społecznościowym, prezydent Świnoujścia, Janusz Żmurkiewicz.

Świnoujście: Przewiercili się pod Świną. Tunel im. Stanisława Możejko?

To najważniejszy etap w budowie tunelu w Świnoujściu. „Wyspiarka” przewierciła betonową ścianę komory odbiorczej na wyspie Wolin. Na miejscu, finał drążenia oglądali Prezydent Świnoujścia, Janusz Żmurkiewicz oraz Barbara Michalska, zastępca prezydenta, a także kierownictwo budowy tunelu. Teraz rozpoczną się prace związane z wyposażeniem tunelu. Przeprawa łącząca dwie części miasta w Świnoujściu ma zostać oddana do użytku jesienią przyszłego roku.

Foto: FB/Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz

Czekaliśmy godzinę i trzy minuty. Na początku pojawiła się zmiana barwy wody, bo komora odbiorcza była wypełniona wodą. W pewnym momencie czuliśmy drgania gruntu, słyszeliśmy odgłosy, potem pojawiły bąble wody, co oznaczało, że już jest naprawdę blisko. O 15.03 wielka radość – powiedział Radio Szczecin, prezydent Żmurkiewicz.

Wydrążony tunel maszyną TBM „Wyspiarka” ma 1484 metrów długości. Z odcinkami tunelu wykonanego metodami stropowymi cały tunel będzie miał długość 1780 metrów. Tunel w najgłębszym miejscu znajduje się ponad 10 metrów pod dnem Świny, która w tym miejscu ma 13,5 metra głębokości. Będzie to najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce. Obecnie najdłuższym tunelem drogowym w kraju jest gdański tunel pod Martwą Wisłą – ma 1377 metrów.

Tunel im. Stanisława Możejki?

Kilka dni wcześniej przed Urzędem Miasta w Świnoujściu odczytano list organizacji społecznych, które chcą, aby tunel w Świnoujściu nosił imię Stanisława Możejko. List w sprawie nadania imienia wpłynął do Przewodniczącej Rady Miasta.

Stanisław Możejko, to zmarły cztery lata temu samorządowiec, inżynier i dziennikarz, działacz NSZZ „Solidarność”, w latach 1998–2000 prezydent Świnoujścia, radny w latach 1990–1994 i 1998–2010.

Pod listem w sprawie nadania imienia Stanisława Możejki, tunelowi podpisało wielu opozycjonistów z czasu PRL, w tym między innymi Artur Balazs – były minister rolnictwa, Andrzej Milczanowski – były minister spraw wewnętrznych, działacz opozycji antykomunistycznej, Piotr Mync – wiceprezydent Stargardu,  oraz Stowarzyszenie Społeczne „Grudzień 70” „Styczeń 71”.

Prezydent janusz żmurkiewicz, obecnie koncentruje się na kwestii zakończenia procesu drążenia tunelu – powiedział nam, Jarosław Jaz, rzecznik prasowy Prezydenta Świnoujścia. Nadawanie nazwy tej inwestycji rozpatrywane będzie zapewne w przyszłości, kiedy prace będą dobiegać końca

Polecamy także:
Szczecin: Zmiany w kursowaniu autobusów na Prawobrzeżu
Konsekwentnie walczyli z Niemcami i komunistami. Rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych
Tysiące osób na Marszu Życia i Rodziny! „Jeżeli Pan Bóg będzie w sercach mężczyzn, to będzie siła”

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię