Stowarzyszenie Port Szczecin uruchomiło internetową zbiórkę na sprzęt do krioanalgezji, który ma trafić do szpitala przy ul. Unii Lubelskiej. Dzięki tej metodzie będzie możliwe wykonywanie bezbolesnych i bezpiecznych operacji.
Sprawdzona metoda uśmierzania bólu
Stowarzyszenie Port Szczecin na co dzień zajmuje się organizacją wydarzeń kulturalnych, społecznych i edukacyjnych na terenie naszego miasta i okolic. Tym razem jednak postanowiło zainicjować akcję, która ma polepszyć sytuację małych pacjentów Kliniki Ortopedii Dziecięcej i Onkologii Narządu Ruchu Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie.
Uruchomiono internetową zbiórkę środków na zakup sprzętu do krioanalgezji. To sprawdzona i mikroinwazyjna metoda uśmierzania bólu, jednak nie jest jeszcze dostępna dla najmłodszych w Polsce. Dzięki niej nie jest konieczne zażywanie dużej ilości leków przeciwbólowych, co z reguły wiąże się z krótszym pobytem w szpitalu.
Krioanalgezja polega na zamrażaniu nerwów przez rozprężenie dwutlenku węgla i może być stosowana zarówno podczas operacji, jak i w leczeniu przewlekłego bólu. Zastosowanie tej techniki daje efekty na kilka tygodni, a nawet miesięcy i – co najważniejsze- jest znacznie bezpieczniejsze od stosowania środków farmakologicznych i nie uszkadza struktury nerwu.
– Na świecie krioanalgezja stosowana jest powszechnie zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W Polsce dotychczas kriolezją leczymy pacjentów dorosłych, jednak chcemy umożliwić dostęp do korzyści płynących z tej metody również dzieciom – mówią przedstawiciele stowarzyszenia Port Szczecin.
Link do zbiórki znajduje się TUTAJ.
Gdzie trafi sprzęt?
Pierwszą placówką w województwie, w której użyto metody krioanalgezji był właśnie szpital przy Unii Lubelskiej w Szczecinie. Wówczas przysłużyła się podczas operacji naprawy deformacji klatki piersiowej.
Tamtejsza Klinika Ortopedii Dziecięcej i Onkologii Narządu Ruchu jako jedyna w regionie zajmuje się kompleksowym leczeniem pacjentów ortopedycznych w wieku rozwojowym. Posiada specjalistyczny sprzęt, w tym m.in. do badań tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, ultrasonograficznych czy scyntygraficznych. W ciągu każdego roku doświadczony personel medyczny wykonuje tam ponad 1000 operacji.
Polecamy także:
„Będą się takie sytuacje zdarzały!” Krzystka, to szczecińskie: „Sorry, taki mamy klimat!”