Szczecin: Hotel dla LGBT czy 1. Skłot w Szczecinie? Zapłaci miasto

0
Zdjęcie podglądowe. Fot: FB Przychodnia Skłot

W ubiegłym tygodniu odbył się III Marsz Równości w Szczecinie. Tuż przed nim gościem studia wSzczecinie.pl była Monika „Pacyfka” Tichy. Zdradziła wówczas, że w mieście planowane jest stworzenie hostelu dla osób LGBT. Jaki jest cel jego powstania?

Monika Tichy poinformowała iż są już pewne poczynione ustalenia dotyczące przyszłorocznego budżetu miasta.

„Mamy ustalenia dotyczące przyszłego roku budżetowego. „

Stowarzyszenie Lambda Szczecin twierdzi, że taki hostel byłby idealnym miejscem dla osób, które z powodu swojej orientacji zostały wyrzucone przez rodzinę z domu. Obecne rozwiązania, które oferuje miasto uważa za „rozwiązanie przejściowe„.

„Współpracujemy z miastem i osoby, które do nas trafiają w kryzysie życiowym, są lokowane w bezpiecznym miejscu, np. mieszkaniu chronionym czy treningowym. To rozwiązanie przejściowe do momentu, gdy hostel w Szczecinie będzie mógł powstać” – Mówi Monika Tichy

W obecnym czasie funkcjonują na terenie Szczecina takie miejsca jak mieszkania chronione i treningowe, dające osobom LGBT schronienie oraz wsparcie psychologiczne. Więc po co hostel? Może środowisko chce stworzyć 1 skłot w Szczecinie pod płaszczykiem organizacji pożytku publicznego?

Hostel z samej nazwy wskazuje obiekt noclegowy o standardzie różniącym się od obiektów hotelowych głównie liczbą miejsc noclegowych w pokojach, łóżkami piętrowymi i współdzieleniem części wyposażenia oraz pomieszczeń przeznaczonych dla gości.

W praktyce hostel to troszkę tańsza wersja hotelu, a więc opcja zakwaterowania jest czasowa. Z relacji przewodniczącej Lambdy wynika iż hostel dla osób LGBT miałby pełnić rolę placówki noclegowo – psychologicznej. Tam takie osoby mogłyby uzyskać pomoc psychologa. 

Z tym, że takie obiekty de facto w mieście już funkcjonują.

Czy takiej właśnie pomocy nie uzyskują obecnie w mieszkaniach treningowych, o których podczas wywiadu wspomniała pani Tichy?

Ponadto istniejące mieszkania chronione lub treningowe należą do zasobów miasta, podobnie zapewne jak planowany hostel. Więc jaka jest faktyczna konieczność jego powstania?

A może chodzi o cele czysto komercyjne? Tylko tu się teraz pojawia pytanie: jeśli taki hostel miałby pełnić rolę hotelu typowo skierowanego do osób LGBT, to co w nim miałoby być innego niż w standardowym hotelu tudzież hostelu? Jeśli natomiast miałby być miejscem z pomocą psychologiczną, to przecież już miasto Szczecin finansuje takie potrzeby z pomocą wspomnianych mieszkań chronionych itp.

Ponadto gdyby hostel miał jednak zastosowanie komercyjne, to jak to się ma do równości i niesegregowania ludzi na tych heteronormatywnych jak i nieheteronormatywnych? Kto zbierałby profity z jego działalności? Czy taka działalność nie jest dyskryminacja w stosunku osób o poglądach hetero? Wszak nie istnieją hotele dla osób tylko i wyłącznie heteroseksualnych.

POLECAMY TAKŻE

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię