Szczecin: Książkowa ulica Rayskiego

0

Za tydzień, 15 sierpnia ul. Rayskiego po raz kolejny stanie się przestrzenią wolną od ruchu samochodowego. Tego dnia będzie możliwość spotkania z lokalnymi księgarniami i wydawnictwami, a także znalezienia czegoś dla siebie i oddania przeczytanych woluminów w Wolnej Strefie Wymiany Książek.

Szczecin: Książkowa ulica Rayskiego

Już teraz warto zajrzeć do pawlaczy, na regały, zapomniane półki czy pod dawno nie ruszane stoliki, i poszukać książek, które nam już nie posłużą, ale mogą trafić w nowe, życzliwe ręce. W ramach 2. Rajskiego dnia na Rayskiego, które odbędzie się na odcinku tej ulicy od pl. Zamenhofa do pl. Grunwaldzkiego 15 sierpnia, działać będzie Wolna Strefa Wymiany Książek. „Od 12.00 do 18.00 będzie tam można przynieść to, co przeczytane, zostawić w specjalnie oznaczonym miejscu i poszperać w tym, co zostawili inni” – zapowiada Kinga Rabińska ze Stowarzyszenia OSWAJANIE SZTUKI, organizatora wydarzenia – „Nie obowiązują zapisy, wystarczy przyjść i rozłożyć się ze swoim książkowym kramem. Strefa ma działać jako wolna przestrzeń wymiany, więc formuła jest taka: po prostu zostawiamy niechciane książki i pozwalamy przeznaczeniu robić swoje.”

Na miejscu przygotowane będzie kilka stołów, którymi opiekować się będą wolontariusze, panujący nad porządkiem. W Strefie Wymiany nie będzie można prowadzić sprzedaży używanych książek, bo jak tłumaczą organizatorzy – „ma ona być pretekstem do zrobienia w domu miejsca na inne, jeszcze nieprzeczytane książki, być może przyniesione właśnie z ul. Rayskiego”. Co się stanie z książkami, które nie znajdą nowych opiekunów podczas wydarzenia? Zostaną włączone do zbiorów Mobilnego Punktu Bookcrossingowego, który pojawiać się będzie przy okazji innych wydarzeń organizowanych w naszym mieście. Patronat nad Wolną Strefą Wymiany Książek objął portal SzczecinCzyta.pl.

Strefa Książkowa

Książkowa Strefa na ul. Rayskiego pojawi się tam nieprzypadkowo. To miejsce ma wyjątkowe związki z literaturą, bo to właśnie przy ul. Rayskiego (wówczas al. Polonii Zagranicznej) pod numerem 23 działała pierwsza w powojennym Szczecinie czytelnia – „LOGOS”. Założyli ją szczecińscy Pionierzy, Krystyna i Roman Łyczywek, i przez jakiś czas była jedynym miejscem, w którym nowi mieszkańcy mogli szukać kontaktu z literaturą. Takiego kontaktu szukać będzie można podczas 2. Rajskiego dnia na Rayskiego także na stoiskach lokalnych księgarń kameralnych (Pocztowa 19 – Kamienica w lesie, Księgarnia Między Wierszami) i wydawnictw (Granda, Petersen, Dudowie.pl).

Nie zabraknie gości

Spragnieni rozmów o książkach, choć nie tylko, będą mieli również szansę na wzięcie udziału w kameralnych spotkaniach w zabytkowym Autosanie, udostępnionym na to wydarzenie przez Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej. Wśród gości, z którymi rozmawiać będzie Krzysztof Lichtblau, czyli Pan od Książek, znajdują się: Katarzyna Huzar-Czub (autorka całej serii dla dzieci o kompozytorach), Przemek Głowa (przewodnik miejski i miłośnik książek) oraz Joanna Olszowska i Sabina Wacławczyk, czyli duet „Mozaiki szczecińskie”.

Polecamy także:
Kolejna manipulacja w wykonaniu miasta? Tym razem w sprawie Przygodnej
Szczecin: Nowe nazwy ulic na cześć Bohaterów Podziemia?
Tokio 2020: Kolejne olimpijskie sukcesy Polaków

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię