Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt prowadzony przez Fundację Zwierzogród funkcjonuje od początku roku. W czasie tak krótkiej działalności przyjął już prawie 100 pacjentów.
Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt powstał przy ul. Borowej w szczecińskim Wielgowie. O potrzebie jego istnienia zadecydowali sami mieszkańcy w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim. Operatorem została Fundacja Zwierzogród, która podpisała z Gminą Miasto Szczecin umowę do końca 2022 roku. Łączny koszt budowy Ośrodka to ponad 2,5 mln zł, a na jego funkcjonowanie przeznaczono 450 tys. zł.
Obiekt był gotowy już wcześniej, ale Fundacja musiała zdobyć wszystkie potrzebne pozwolenia, w związku z czym działalność rozpoczęto wraz z początkiem tego roku. Na terenie Ośrodka stworzono wybiegi i woliery dla zwierząt z podziałem na gatunki. Obecnie trwa jeszcze rozbudowa ptaszarni ze zbiornikiem wodnym i rozlotnią dla podopiecznych, którzy muszą na nowo nauczyć się latać.
– Od początku naszego funkcjonowania w Wielgowie, przez ośrodek przewinęło się już prawie 100 zwierząt – mówi prezes Fundacji Zwierzogród Paulina Seweryniak. – Do tej pory trafiały do nas głównie ptaki: mewy, gołębie, wrony, podejmowane i przekazywane nam przez mieszkańców lub Straż Miejską. Ale wśród naszych podopiecznych znalazły się również: szop, skunks czy emu. Większość z nich po krótkiej rekonwalescencji wraca na wolność, ale są też takie, które ze względu na swój stan lub status prawny, zostaną u nas na zawsze.
Pani Paulina większość „pacjentów” przyjmuje sama, jedynie w przypadku poważniejszych urazów lub chorób korzysta z pomocy weterynarza. Na co dzień wspierają ją dwie osoby zatrudnione w Ośrodku na stałe, a także wolontariusze. Niedługo dołączą również praktykanci z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
– Na pewno musimy przygotować się na wiosnę, bo wtedy pojawi się dużo maluchów, np. sarenek, które będą potrzebowały naszej opieki – podkreśla prezes Fundacji.
Ośrodek działa całodobowo. Ranne, chore lub osłabione zwierzęta trzeba dostarczyć samemu bezpośrednio do Wielgowa lub do siedziby Fundacji przy ul. Grabskiego (Gumieńce). Przed przyjazdem należy zadzwonić pod numer 667 653 160 i upewnić się, czy zwierzak, którego znaleźliśmy faktycznie potrzebuje pomocy.
Polecamy także:
Szczecin: „Nowy” Wilkocki wraca do gry