Szczecin: „Rondo Portowców” podstępem „kiboli”? Wątpliwości radnego Słowika

0

Na XXXIII zwyczajnej sesji Rady Miasta Szczecin debatowano oraz głosowano ws. uchwały dotyczącej nadania nazwy „Rondo Portowców”, dla nowopowstałego skrzyżowania przy ul. Energetyków. Nie obyło się bez kontrowersji oraz obaw radnych m.in. Przemysława Słowika.

Dziś miała miejsce kolejna sesja Rady Miasta Szczecin, na której przegłosowano m.in. uchwałę o nadaniu nazwy skrzyżowania przy ul. Energetyków i św. Floriana mianem „Ronda Portowców”.

Z wnioskiem do Rady Miasta Szczecin wystąpiło Stowarzyszenie Kibiców Pogoni Szczecin „Portowcy”, a także Kibice Razem Pogoń Szczecin.

We wniosku kibice wyrazili chęć nadania nazwy nie tylko, dla nowopowstałego skrzyżowania, lecz także dla całego układu drogowo-komunikacyjnego, jaki powstaje, aby zapewnić lepszy dojazd do portu.

Kolejne ronda miałyby nosić nazwę „Rondo Stoczniowców” oraz „Rondo Ludzi Morza”.

„Pozwoli to na właściwe upamiętnienie kolejnych dwóch, jakże ważnych dla naszego miasta, dużych grup społecznych” – piszą we wniosku kibice Pogoni Szczecin – „Niezwykle ważny jest fakt, że zaproponowane nazwy są ściśle związane ze Szczecinem i podkreślając charakter naszego miasta nie budzą żadnych kontrowersji oraz protestów społecznych”.

Niestety jak pokazała rzeczywistość, kontrowersje są, a nawet „niepokoje”, jak to określił radny Przemysław Słowik

„Rondo Portowców”, kontrowersyjnym pomysłem?

-Nie ukrywam, że czuję tutaj drobny podstęp, samo to, że stowarzyszenie kibiców złożyło ten projekt, a jak wiemy nasz klub, nasza „Duma Pomorza” Pogoń Szczecin, również jest nazywana „Portowcami”. Myślę, że nie chodzi tu tylko i wyłącznie o pracowników portu i te kwestie o których wspominał przewodniczący Baran. Z całym szacunkiem dla wszystkich, ale myślę chwilowo, że o uhonorowanie i o względy dla naszego klubu sportowego to robimy tutaj dużo. Najwięcej myślę to stadion miejski za potężne  pieniądze, które budujemy i przede wszystkim będzie dla Pogoni. To dobrze, że on będzie i będziemy mieli godne miejsce – powiedział.

Czy przebudowa jednego z gorszych stadionów w Ekstraklasie po wielu latach i trudach walki przez m.in. kibiców, jest rzeczywiście czymś niezwykłym? Od lat klub musiał „dopieszczać” stadion przed sezonem, aby ten mógł być on dopuszczony do rozgrywek ligowych, a ostatnio także i europejskich. Jednak radny Słowik chyba nie rozumie, jakie standardy obecnie panują w innych polskich miastach i klubach sportowych.

To nie koniec wątpliwości…

Dalej możemy usłyszeć  możemy usłyszeć:

-Na pewno nie chciałbym i mam nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie, jeśli ta nazwa przejdzie, żebyśmy mieli grupy „kiboli” protestujące, czy w jakiś sposób zajmujące to rondo w różnego rodzaju formach protestów, czy innego typu. To tylko takie moje obawy i tutaj, dlatego byłby za inną nazwą np.– dodaje Słowik.

W dalszej części radny wspomina, o tym, że ta nazwa nie jest jednoznaczna i może kojarzyć się  przede wszystkim z kibicami lub kibolami, a nie tylko pracownikami portu. Problem w tym, że zarówno w kontekście historycznym jak i obecnym wielu pracowników portu to kibice Pogoni Szczecin.  W czasach PRL piłkarze Pogoni Szczecin byli również pracownikami portu. Kibice Pogoni uczestniczyli również aktywnie w protestach za czasów komunizmu. Także nazwa „Portowcy” dotyka ich, niejako dwuznacznie, co również zauważył radny Duklanowskim. To, że nazwa może się nie kojarzyć jednoznacznie zauważyli kibice we wniosku do rady miasta.

Radny Słowik, chyba nie przeczytał dokładnie wniosku kibiców, którzy jasno stwierdzili, że:

„Rondo Portowców będzie najbardziej naturalną nazwą części nowopowstającego układu drogowego prowadzącego ze do portu, upamiętniając zarówno szeroką rzeszę ludzi związanych ze szczecińskim portem jak i olbrzymią społeczność związaną z największym szczecińskim klubem sportowym Pogoń Szczecin. – napisali we wniosku kibice Pogoni.

Jako ciekawostkę można dodać fakt, że wniosek przeszedł wcześniej bez problemu wszystkie opinie oraz komisje, które nie miały żadnych przeciwwskazań dotyczących wniosku.

„Inicjatorzy powinni zostać przeproszeni”

Obrony nazwy nowego ronda i osób, które starały się o jej nadanie podjął się radny Dariusz Matecki. Jego zdaniem Przemysław Słowik powinien przeprosić za swoje słowa.

To jest właśnie plus tej nazwy, że każdy może ją sobie interpretować według siebie. Moim zdaniem inicjatorzy, osoby, które zebrały podpisy, które chcą tej nazwy powinny zostać przeproszone przez radnego Słowika za to, że sugeruje jakieś „kibolskie ustawki”. Moim zdaniem to po prostu obraża tych ludzi – mówił polityk Solidarnej Polski.

O wynikach głosowania informowaliśmy W TYM MIEJSCU.

Jak pokazało głosowanie przeciwni nadaniu „Ronda Portowców” radni mają ambiwalentny stosunek co do społeczności kibiców Pogoni Szczecin.

Całość debaty nad nazwą i głosowanie możemy zobaczyć POD TYM LINKIEM.

POLECAMY TAKŻE:

Kołobrzeg: Pędził przez miasto 142 km/h. Otrzymał surową karę

Urząd Marszałkowski: Zarysowania i uginanie się fragmentów stropów zostały stwierdzone w kwietniu

Szczecin: Rondo Portowców w naszym mieście! Radni zadecydowali 

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię