Szczecin: Wycinają drzewa na zamkowej skarpie, protesty ekologów

0
Foto: szczecinskie24.pl

W piątek (19. lutego) rozpoczęła się wycinka drzew na skarpie Zamku Książąt Pomorskich. Na ich ukończenie wykonawca ma czas do 28 lutego, a na uporządkowanie terenu do 15 marca br Zdaniem Wiolety Słoki, zastępcy dyrektora Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie wycinka odbywa się w trosce o bezpieczeństwo zabytku musi przebadać tunele pod skarpą i skrzydłem północnym, a po wzmocnieniu tuneli i skarpy, odbudować skrzydło i zmodernizować tarasy.

Szczecin: Wycinają drzewa na zamkowej skarpie, protesty ekologów

Konieczność wykonania wycinki drzew wskazywali kolejni eksperci badający ten obszar, m.in. specjaliści z Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, którzy w swojej opinii podali: „…Pozostawienie skarpy w obecnym stanie z roślinnością w formie niekomponowanej stwarza realne zagrożenie dla obiektów na wzgórzu zamkowym oraz ruchu ulicznego i pieszego u podnóża skarpy…”.

„Większość wysokiego drzewostanu jest utrzymywana przez korzenie zlokalizowane w górnej (przypowierzchniowej) strefie nasypów, niepowiązanej z podłożem skarpy, co stwarza realne zagrożenie” (fragment z ekspertyzy ITB). Foto: Zamek książąt Pomorskich

Z wielkim żalem musieliśmy zdecydować się na tę wycinkę, bowiem zdajemy sobie sprawę z niezwykle ważnych funkcji drzew na obszarach miast – mówi. – Przyroda, zieleń jest dla nas bardzo ważna, ale przede wszystkim musimy zapewnić bezpieczeństwo zabytku i przebywających na jego terenie osób. Jesteśmy przekonani, że ta niezwykle trudna decyzja w przyszłości przyniesie dobre skutki dla zamku, miasta i mieszkańców. Dziś szczecinianie nie mogą korzystać z najcenniejszego, północnego skrzydła zamku ani ze skarpy północnej oraz wyłączonych ze względu na stan techniczny tarasów. Po zakończeniu inwestycji zyskają nowe, bezpieczne, piękne miejsce do spacerów i wypoczynku.

8 lutego br. Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie na wycinkę, powołując się na „ważny interes społeczny, jakim jest konieczność zabezpieczenia skarpy północnej i konstrukcji tarasów wzgórza zamkowego…”.

Nasadzą co najmniej 200 drzew

Po modernizacji Zamek planuje na tarasach więcej niż dziś drzew i krzewów oraz uporządkowany ogród, nawiązujący do ogrodów renesansowych. Zamek przekaże także co najmniej 200 sadzonek drzew, które posadzone zostaną na terenach miasta.

Foto: szczecinskie24.pl

Zdaniem Wiolety Słoki:

Zamek starał się ocalić jak najwięcej drzew. Pozostaną 32 drzewa, których wycinka nie była bezwzględnie konieczna. Stosując się do zaleceń ekspertów zmuszony był zlecić usunięcie 58 drzew i 175 m kw. krzewów. Na zmodernizowanych tarasach planuje posadzić łącznie 81 drzew (m.in. dęby książęce, klony, robinie, miłorzęby, tuje, głogi). nadzadzone ma być 2468 m kw. krzewów (to ponad 11,2 tysiąca sztuk krzewów) 6 pnączy. Z czego na samym tarasie północnym, gdzie powstaną nawiązujące do bryły zabytku ogrody w stylu renesansowym – 68 drzew liściastych i iglastych oraz blisko 2 tys. m kw. krzewów, czyli ponad 9 tys. szt.

Tymczasem decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zobowiązywała Zamek do nasadzeń zastępczych w liczbie 18 drzew i 175 m kw. krzewów.

Foto: szczecinskie24.pl

Dodatkowo w ramach akcji „Drzewa dla Szczecina” przekaże co najmniej 200 sadzonek drzew do posadzenia – dodaje Słoka. Dyrekcja Zamku pisemnie zwróciła się do Prezydenta Miasta Piotra Krzystka z prośbą o wskazanie takich miejsc. Podkreśliła, że szczególnie zależy jej na obszarze w pobliżu zamku – w centrum Szczecina.

Foto: szczecinskie24.pl
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię