Ostra wymiana zdań na sesji Rady Miasta Szczecin. Radny Paweł Bartnik stwierdził, że za czasów PRL, Polska nie była okupowanym państwem. Radny Dariusz Matecki ciętą ripostą odpowiedział przedstawicielowi Koalicji Obywatelskiej.
Sowieci w Polsce
Oficjalne pożegnanie ostatnich żołnierzy rosyjskich odbyło się w Belwederze 17 września 1993 roku. Jest to data bardzo wymowna w kontekście relacji polsko-rosyjskich. Wówczas Związek Radziecki wypełnił postanowienia paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939r i fizycznie dokonał z hitlerowskimi Niemcami czwartego rozbioru Polski. Symbolem współpracy niemiecko-sowieckiej stała się wspólna defilada obu wojsk 22 września w Brześciu nad Bugiem, zorganizowana przy okazji przekazania miasta Sowietom przez III Rzeszę. Nie przeszkadzało również wówczas to, że defiladę odbierali wspólnie: niemiecki generał Heinz Guderian, oraz kombryg Armii Czerwonej Siemion Kriwoszein, który był Żydem. Co ciekawe Kriwoszein życzył Niemcom „szybkiego zwycięstwo nad kapitalistyczną Anglią”, a także zaprosił Guderiana do Moskwy po tym zwycięstwie.
Niedługo potem zmieniono część postanowień zawartych w sierpniu, pozostawiając Litwę w sferze wpływów ZSRS, przesuwając natomiast obszar niemieckiej okupacji w Polsce z linii Wisły, aż po rzeki Bug i San. Mimo heroicznej niekiedy walki o wolność, na wszystkich frontach II wojny światowej, nasz kraj po raz kolejny został zdradzony na konferencji w Jałcie, w 1944r. Tym razem za przyzwoleniem naszych zachodnich sojuszników. Dlatego Polacy doskonale rozumieją Ukraińców, nigdy nie powinno się decydować o losach danego państwa, bez jego udziału.
Jeżeli to nie była okupacja? To w takim razie jak to nazwać?
Jeżeli ktoś ma czelność twierdzić, że taki stan rzeczy nie był okupacją, to powinien zerknąć na poniższe zestawienie.

Paweł Bartnik miał śmiałość porównać te liczby do wojsk amerykańskich w Polsce, które stacjonują w liczbie 6800 żołnierzy.
-Ja chciałbym może zwrócić uwagę jako historyk. Większość z nas żyła w PRL-u, to było uznane przez cały świat państwo. Przez cały świat, było członkiem ONZ. Przyjeżdżali tu prezydenci Stanów Zjednoczonych, kanclerze Niemiec, prezydenci Francji. To nie było okupowane państwo, do roku 89′, bo to jest nieprawda! Bo to jest nieprawda! W sensie prawnym to jest nieprawda. To było państwo komunistyczne, mieliśmy ludowe Wojsko Polskie. Polskie Ludowe Wojsko Polskie, ogromne. Armia radziecka stała na Mickiewicza tam gdzie dzisiaj jest Uniwersytet i gdzie jest IPN między innymi. Tam było wojsko radzieckie i z tym nie dyskutuje. W ramach wojsk tak jak teraz amerykanie stoją, tak oni wtedy stali – powiedział Paweł Bartnik z Platformy Obywatelskiej
Czy według pana radnego członkostwo danego państwa w ONZ jest jednym z wyznaczników jego suwerenności i niepodległości? Jest to bardzo ciekawy aspekt w kontekście obecnej agresji Federacji Rosyjskiej w Ukrainie. Postanowiliśmy przypomnieć, że Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka, była jednym z założycieli tej organizacji. Czy według pana historyka, ten kraj również nie pozostawał pod okupacją sowiecką? Ukraińska SRR była również członkiem większości organizacji wyspecjalizowanych ONZ. Podobnie jak PRL, czy Białoruska SRR (która również była jednym z założycieli ONZ), uznawana była za podmiot prawa międzynarodowego. Czy to ma świadczyć o niezależności wobec Sowietów?
Mistrz ciętej riposty w akcji
Słowa które wypowiedział Paweł Bartnik, sugerowałyby raczej przynależność do Milicji Obywatelskiej, aniżeli do ugrupowania które ma ambicje na sprawowanie władzy w wolnym i demokratycznym kraju. Ciętą ripostę zadał mu radny Dariusz Matecki z Solidarnej Polski:
-PRL był tak samo niezależny bytem politycznym jak dzisiaj jest Białoruś. A jeśli ktoś porównuje dzisiaj stacjonowanie wojsk amerykańskich na terytorium Polski do stacjonowania wojsk Związku Radzieckiego na terytorium PRL, to panie przewodniczący kupię za własne pieniądze panu książkę nową profesora Roszkowskiego do historii i panu ją osobiście wręczę, może nawet z podpisem pana profesora – skwitował całą sytuację Matecki.
Dyskusję można na poniższym filmiku
KOMPROMITUJĄCE! Paweł Bartnik, radny PO ze Szczecina mówi, że „PRL nie było okupowanym państwem” i co bardziej szokujące, porównuje stacjonowanie wojska ZSRR w PRL do dzisiejszego stacjonowania amerykańskiego wojska w wolnej Polsce.
Czy to jest oficjalne stanowisko PO? #Retweet pic.twitter.com/mV8S1CmlO0
— Dariusz Matecki (@DariuszMatecki) June 29, 2022
Historia według radnego Pawła Bartnika
W gwoli przypomnienia co do Ludowego Wojska Polskiego, to było ono praktycznie od początku tworzenia struktury pod kontrolą radzieckich oficerów. W latach 1943–1945 w organach informacji Ludowego Wojska Polskiego służyło 750 oficerów kontrwywiadu SMIERSZ, który należała do Armii Czerwonej. Do sierpnia 1944 Rosjanie stanowili 100% oficerów informacji w LWP. Dopiero rok po utworzeniu struktur informacji wojskowej oficerami zostało pierwszych 17 obywateli polskich. Przeszkolenie odebrali oni naturalnie od swych sowieckich przyjaciół, jak zostali przygotowani do pełnionych funkcji, jest oczywiste. W 1949 roku na ministra MON powołany został marszałek Związku Radzieckiego polskiego pochodzenia – Konstanty Rokossowski. Sprowadził on do PRL kilkuset generałów i oficerów Armii Radzieckiej, którzy uzupełnili braki na najwyższych szczeblach korpusu oficerskiego. W sumie za kadencji marszałka Rokossowskiego w Wojsku Polskim służyło blisko 7 tysięcy generałów i oficerów sowieckich, którzy zajmowali praktycznie wszystkie kierownicze stanowiska. To Ci ludzie stanowili podwaliny pod wojsko, które krwawo pacyfikowało ludność cywilną w czerwcu 56′ roku, grudniu 70′ roku, czy podczas stanu wojennego.
Ponadto 10 lutego 1976 roku, Sejm uchwalił poprawki do Konstytucji PRL, wprowadzając zapis o przewodniej roli PZPR i przyjaźni z ZSRR.
Zaintrygowała nas ta krótka wymiana poglądów, więc postanowiliśmy sprawdzić życiorys pana radnego Bartnika. Rzeczywiście jest on historykiem. W 1985 ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie, uzyskując tytuł zawodowy magistra historii. W latach 1982–1994 pracował jako nauczyciel historii w szkołach podstawowych w Reptowie, a następnie w Szczecinie. Do 1994 pełnił funkcję wicekuratora w Kuratorium Oświaty również w Szczecinie. Powszechnie wiadomo że podręczniki od historii Polski, były w okresie nabywania wiedzy pisane pod dyktando propagandy sowieckiej. Więc może rzeczywiście czas uaktualnić swoją edukację i przyjąć prezent od pana Dariusza Mateckiego? Człowiek uczy się całe życie.
POLECAMY TAKŻE:
Nowy patent na zakaz handlu w niedziele? Jedna z sieci rozszerza obszar swojej działalności
Sukcesy pływaków Startu Szczecin na Letnich Mistrzostwach Polski dla niepełnosprawnych
Zdarzenie osobówki z pociągiem towarowym w Szczecinku. Wielkie szczęście kierującego