Szkoła rekomenduje uczniom książki o seksualnych rytuałach i trójkątach. „Tę listę ustalał zboczeniec”

0
Szkoła rekomenduje uczniom książki o seksualnych rytuałach i trójkątach.

„Mężczyzna w czarnej masce wolną ręką manipuluje przy k*****e, zakrzywionym w górę jak szabla, którą dzierży”- to fragment książki, którą ma przeczytać 13 – latek chcący dostać się do jednej z warszawskich szkół. Na egzaminie wstępnym będzie opowiadał o swoich wrażeniach, przemyśleniach i wnioskach dotyczących lektury. 

Prestiżowe liceum

Sprawę nagłośnił prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców i przewodniczący Rady Nadzorczej Warsaw Enterprise Institute Cezary Kaźmierczak. Na Facebooku opisał historię poszukiwań szkoły średniej przez swoją córkę i to jak trafiła na 21 Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Jerzego Grotowskiego w Warszawie. Szkoła szczyci się programem nastawionym na rozwijanie indywidualności, a wśród jej absolwentów są takie postaci jak m.in. Jan Komasa, Natalia Kukulska czy Natalia Przybysz.

Rodzice zapisali córkę na egzamin, który miał polegać na przedstawieniu swoich zainteresowań i rozmowie na temat książki. Liceum zaznacza jednak, że komisja nie będzie pytała o szczegóły treści, ale o wrażenia, odczucia i wnioski dotyczące lektury. Przygotowano listę, z której należy wybrać i przeczytać jedną z pozycji.

Książki dla 13 – latków

Lista zawierała siedem pozycji (po całej aferze dodano jeszcze dwie), a przezorni rodzice, którzy nie kojarzyli tytułów, postanowili zajrzeć do książki, którą mieli udostępnić 13 – latce. Jedną z nich była „Krwawa komnata” Angeli Carter, która wprawiła ich w osłupienie. „Mężczyzna w czarnej masce wolną ręką manipuluje przy k*****e, zakrzywionym w górę jak szabla, którą dzierży”, „kazał mi włożyć obrożę”, „Słyszałam jego ostry krzyk i bluźnierstwa w chwili orgazmu, krwawiłam” – to tylko niektóre fragmenty książki, która ma być omawiana z dziećmi. Całość utrzymana jest w podobnym tonie.

Przepełniona aktami seksualnymi jest również kolejna z książek – „Opowieści podręcznej” Margaret Atwood. Tak, to pozycja spopularyzowana przez HBO i znana szerokiemu gronu odbiorców. Całkiem możliwe, że również nastolatkom. Wątpliwe jest jednak zachęcanie młodych ludzi do czytania o skomplikowanych rytuałach seksualnych, podczas których tytułowa „podręczna” jest zapładniana przez mężczyznę, spoczywając w ramionach jego żony. Szczególnie jeżeli ta zachęta wychodzi ze strony szkoły.

-Kolejna książka „Kochankowie z Marony” Iwaszkiewicza to pasjonującą opowieść o trójkącie miłosnym biseksualisty, homoseksualisty oraz heteroseksulanej kobiety. Lektura wprost i jak najbardziej odpowiednia dla 13 – letniej dziewczynki – ironizuje Cezary Kaźmierczak.

Na liście znalazły się również: „Orfeusz i Eurydyka” Czesława Miłosza, „Na pełnym Morzu” Sławomira Mrożka, „Uczta” Platona, „Najbrzydsza kobieta świata” Olgi Tokarczuk. Później dodano też: „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” Weroniki Murek i „Sny i kamienie” Magdaleny Tulli.

Interwencja Rzecznika i ministra

Prezes ZPP zapowiedział, że nie zostawi tak tej sprawy.

-Jestem w trakcie konsultacji z prawnikami. Uważam, że tego rodzaju obsesje seksualne nie mogą być przedmiotem rozmów z 13 – letnimi dziećmi. Proszę to wyraźnie napisać, uważam, że listę lektur na rekrutację ustalał zboczeniec – powiedział w rozmowie z WP.

Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Polecamy także:

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię