Z okazji trwającego Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w naszym studiu gościliśmy prezesa stowarzyszenia „SOS dla Rodziny” Tomasza Piechowiaka. Podczas rozmowy podzielił się on podstawowymi informacjami na temat wsparcia oferowanego ofiarom przestępstw. Gość opowiedział również o historii ośrodka oraz miejscu, gdzie można zwrócić się o bezpłatną pomoc.
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem to akcja trwająca w dniach 20-26 lutego. Data wydarzenia jest ściśle związana z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.
– Tydzień Pomocy jest związany z Dniem Ofiar Przestępstw. Inicjatorem jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Ma on za zadanie promocję usługi i pomocy organizowanej przez cały rok. W tym czasie informujemy społeczeństwo, gdzie można uzyskać pomoc i jak wygląda cały system, który większości jest nieznany – działania policji, prokuratury oraz sądu. – powiedział Tomasz Piechowiak.
Prezes stowarzyszenia „SOS dla Rodziny” podkreślił podczas rozmowy, iż spektrum działań ośrodków pracujących w ramach pomocy pokrzywdzonym jest bardzo szerokie.
– Ośrodki świadczą pomoc kompleksową. Jest to pomoc w aspektach psychologicznych, prawnych i materialnych. To przede wszystkim odpowiedź na potrzeby i krzywdę, której doznała konkretna osoba. Dotyczy to również osób najbliższych oraz świadków zdarzenia. – mówił gość podczas spotkania.

Prowadzący pytał o charakter pomocy oraz o to, jak w praktyce ona przebiega. Piechowiak zaznaczył, że nie jest to wsparcie socjalne, a reakcja na doznaną krzywdę i tym samym zabezpieczenie ofiary w konkretnym obszarze.
– Pomoc pokrzywdzonym to nie pomoc socjalna. Ma ona za zadanie zabezpieczenie ofiary w obszarze, w którym doznała ona szkód. Mówimy o tym, że dbamy, by osoba odzyskała równowagę sprzed popełnienia przestępstwa. (…) Środki z Funduszu, którymi dysponują ośrodki pozwalają zabezpieczyć podstawowe potrzeby. W pierwszej chwili może być to pomoc w formie bonów żywnościowych, towarowych, ale również dofinansowanie czy udzielenie schronienia lub dofinansowanie czynszu. Bardziej długoterminowo jest to szereg działań – np. gdy osoba pokrzywdzona doznała trwałego uszczerbku na zdrowiu, wtedy jest możliwość dostosowania lokalu do jej potrzeb, przekwalifikowania, zdobycia nowego zawodu lub nabycia środków edukacyjnych. Jest to rozłożone na etapy w oparciu o plan pracy. – wyliczał prezes stowarzyszenia.
Tomasz Piechowiak opowiedział nieco również o historii działalności, cofając się do jej początków:
– Nasze stowarzyszenie powstało ponad 20 lat temu przy Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Szczecinie, by zwiększyć zakres pomocy. Życie pokierowało nas w obszary, w których obecnie się zajmujemy. Na początku bowiem wspieraliśmy najbardziej wrażliwą grupę osób pokrzywdzonych – czyli dzieci – ale nie sposób pomagać im bez zwrócenia uwagi na ich opiekunów. Trzeba pomagać całej rodzinie. Następnie pojawił się wątek aktywności zawodowej – jak utrzymać się samodzielnie, będąc pokrzywdzonym.
Z pomocy udzielanej przez Ośrodki Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem można korzystać na co dzień. Miejsce w Szczecinie, gdzie ofiary przestępstw mogą się zgłaszać znajduje się na ul. Energetyków 10 w Szczecinie. Jest ono czynne od poniedziałku do soboty. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
POLECAMY TAKŻE: