Ministrowie Zbigniew Ziobro i Michał Wójcik zawnioskowali o to, by Rada Ministrów wystąpiła do Komisji Europejskiej o zawieszenie składki członkowskiej do budżetu Unii Europejskiej. Minister sprawiedliwości tłumaczył, że w naszym kraju pojawiło się niemal 3 mln uchodźców, a zaspokajanie ich potrzeb to znaczne obciążenie finansowe dla Polski, co wystarczająco uzasadnia podjęcie takiej decyzji.
Solidarność
– Mamy prawo wystąpić z takim wnioskiem w oparciu o traktaty unijne – podkreślał Zbigniew Ziobro.
Jego zdaniem Komisja Europejska powinna choć częściowo zawiesić składkę, a fakt, iż pieniądze trafią do potrzebujących obywateli Ukrainy, byłby wyrazem solidarności z ofiarami wojny.
– Warto przypominać Unii, że solidarność i wartości to nie tylko deklaracje, nie tylko słowa. To muszą być czyny, nade wszystko środki dla uchodźców, które powinny im pomóc. Nie tylko w Polsce, ale we wszystkich krajach, które przyjęły na siebie największe zobowiązania – dodał minister.
Podkreślił też, że pomoc Ukrainie to koszt od 10-22 % z polskiego budżetu. Unia jak dotąd nie przyjęła żadnego mechanizmu wsparcia dla uchodźców i państw, które ich przyjmują. Polsce zaoferowano jedynie symboliczne wsparcie w postaci umożliwienia przeznaczenia na pomoc 559 mln euro. Należy jednak podkreślić, że te pieniądze zostały przekazane Polsce wcześniej i zakontraktowano je już na inne cele. Żadne nowe środki nie wpłynęły do naszego budżetu. Jednocześnie Unia Europejska zmusza nas do płacenia wysokich kar, m.in. za niezaprzestanie prac kopalni w Turowie.
Podstawa prawna
Zbigniew Ziobro wskazał również przepisy traktatów, które umożliwiają zawieszenie składek członkowskich. W tym kontekście ważny jest art. 80 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, z którego wynika zasada solidarności i sprawiedliwego podziału odpowiedzialności między państwami członkowskimi, w tym również na płaszczyźnie finansowej. Z kolei art. 122 ust. 2 stanowi, że kiedy państwo członkowskie UE ma poważne trudności m.in. z racji nadzwyczajnych okoliczności pozostających poza jego kontrolą, UE może przyznać mu pomoc finansową.
Najbardziej trafny wydaje się jednak art. 78 Traktatu, w którym wskazano wprost, iż w przypadku nagłego napływu obywateli państw trzecich do państwa członkowskiego, Rada, na wniosek Komisji, może przyjąć środki tymczasowe na korzyść zainteresowanego państwa.
Polecamy także:
Rosja blokuje dostawy gazu do Polski, Bułgarii i Litwy. Co dalej?
Szczecin: SBO nie dla wszystkich mieszkańców? Wicewojewoda unieważnia uchwałę Rady Miasta