Wraz ze wzrostem temperatury rozpoczął się coroczny okres migracji płazów na godowiska. Pracownicy Wolińskiego Parku Narodowego od początku marca są w gotowości. Jednym z ich zadań jest przenoszenie płazów przez jezdnię.
W Wolińskim Parku Narodowym spotkamy 12 gatunków płazów. Dwa z nich to traszki: Traszka grzebieniasta i Traszka zwyczajna należące do dość rzadkich gatunków. Prócz nich, występują także ropuchy: Ropucha szara, Ropucha paskówka i Ropucha zielona. Żaby reprezentowane są przez 7 gatunków: Żabę śmieszkę, Żabę wodną, Żabę trawną i Żabę moczarową. Dodatkowo spotyka się także: Kumaka nizinnego, Grzebiuszkę i Rzekotkę drzewną.
🐸🐸🐸Trwa okres migracji płazów na godowiska. 🐸🐸🐸 Od początku marca trwamy w gotowości w zakresie akcji przenoszenia…
Opublikowany przez Woliński Park Narodowy Wtorek, 23 marca 2021
Co roku w marcu przypada okres migracji płazów. Niewątpliwie wraz z działalnością człowieka m.in. przez budowę dróg, stworzenia napotykają problemy w drodze do godowisk. W związku z tym wzdłuż drogi nr 102 z Międzyzdrojów do Dziwnowa na wysokości jeziora Gardno umieszczono bariery mające uchronić zwierzęta od m.in. rozjechania. W tym roku dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie zabezpieczenie wykonano również na odcinku drogi z Wisełki do Warnowa, na wysokości jeziora Czajcze.
Zobacz również:Międzyzdroje: Oceanarium rekordów i płaszczka też rekordzistka