Zaniedbany pomnik Rodła. Jest petycja do prezydenta

0

„Znakiem Polaków w Niemczech jest Rodło…” – właśnie taką nazwę nosi pamiątkowy głaz umiejscowiony na Placu Rodła. Pomnik powstał w 2005 r., by upamiętniać Polaków w Niemczech. Na kamieniu wyryty jest kontur Polski ze znakiem Rodła oraz wpisanymi po obu jego stronach słowami z hymnu Związku Polaków w Niemczech : „…wytrwamy i wygramy”. Poniżej znajdują się także słowa autorstwa Edmunda J. Osmańczyka:

 „Znakiem Polaków w Niemczech jest Rodło

znak wiernej rzeki Wisły, kolebki narodu polskiego

i znak królewskiego Krakowa, kolebki kultury polskiej.

Oto nasze Rodło, które nie jest herbem, ani godłem

ale znakiem łączności z całym narodem polskim i jego duszą”.

Zabrudzony, zapomniany, z gołym masztem

Choć symbole i słowa wyryte na kamieniu są piękne, to niestety nie sposób ich przeczytać. Kontur Polski z zaznaczonym znakiem Rodła oraz napisy, które wyryte zostały na wypolerowanej płaszczyźnie kamienia, są zabrudzone i nieczytelne. Umieszczony obok pamiątkowego głazu maszt nie posiada flagi, a jedynie zniszczoną, biało-czerwoną, ubogą wstęgę…

Wyczyszczenia i konserwacji pomnika domaga się Stowarzyszenie Porozumienie Środowisk Patriotycznych, które złożyło w tej sprawie petycję do Prezydenta Miasta, Rady Osiedla Centrum oraz Przewodniczącego Komisji ds. Skarg, Wniosków i Petycji.

Na zdjęciu Artur Szczodry, Prezes Stowarzyszenia Porozumienie Środowisk Patriotycznych

 

W imieniu stowarzyszenia Porozumienie Środowisk Patriotycznych zwracam się do Rady osiedla „Centrum” oraz władz lokalnych o odnowienie ważnego pomnika w naszym mieście. Członkowie Związku Polaków w Niemczech spod znaku Rodła jeszcze za czasów niemieckich organizowali polską społeczność i dbali o jej tożsamość w Szczecinie, wielu z nich było Pionierami Ziemi Szczecińskiej. Swoją ciężką pracą dla wielu pokoleń szczecinian zasłużyli na godne upamiętnienie. Takowym było w 2005 roku postawienie pomnika „Wytrwamy i wygramy”. Niestety obecnie z biegiem czasu pomnik stracił swą dawną świetność w związku z czym składamy petycję o jego odnowienie – mówi Artur Szczodry, Prezes Stowarzyszenia Porozumienie Środowisk Patriotycznych w Szczecinie.

Po podjęciu tematu przez Stowarzyszenie, interpelację w sprawie renowacji pomnika złożył także radny Dariusz Matecki.

Polecamy także:

Szczecin: Sprofanował dwie kapliczki Matki Boskiej. Grozi mu do 5 lat!

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię