30 lat temu zginął Andrzej Zaucha 

0
okładka płyty winylowej Andrzeja Zauchy wydawnictwa Muza

Nietuzinkowy artysta przeżył zaledwie 42 lata. Za to pozostawił po sobie przeszło 250 różnych kompozycji. Na rynku wydawniczym została wydana specjalna książka Andrzej Zaucha Song Book, w której Janusz Szrom zebrał 239 premierowych, nieznanych dotąd szerzej, utworów Andrzeja Zauchy.

Andrzej Zaucha (1949-1991) znany jest głównie jako utalentowany polski wokalista, saksofonista i perkusista. Dał się również poznać jako aktor i kabareciarz. Marzył o tym, żeby zagrać w westernie. Mało kto wie, że niewiele by brakło, a zostałby olimpijczykiem. Trzykrotnie bowiem zdobył mistrzostwo Polski w kajakarstwie i był typowany do kadry na olimpiadę w Tokio. Jednak w 1965 roku otrzymał propozycję od zespołu Czarty, by zagrać u nich na perkusji i z dnia na dzień zostawił sport. 

Dzięki temu mogliśmy poznać i cieszyć się jego muzyką. Z Czartami grał do 1968 roku. Potem na krótko związał się z grupą Telstar. Jako doskonałym wokalistą jazzowym zainteresowali się nim muzycy z zespołu Dżamble. Z zespołem występowali m.in. Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Janusz Muniak i Zbigniew Seifert. Z nimi też Dżamble wydali debiutancką płytę.  

W czerwcu 1969 Dżamble dokonały pierwszych nagrań dla Młodzieżowego Studia Rytm w Warszawie oraz Rozgłośni Polskiego Radia w Krakowie. Wzięli również udział w programie Telewizyjny ekran młodych. Kolejne ważne koncerty to występy w Sali Kongresowej jako support The Marmalade, a także podczas Casino Jazz at Night w Sopocie i na Zaduszkach Jazzowych w Krakowie ’70. Ponadto zespół koncertował na Węgrzech i w Czechosłowacji.

Andrzej Zaucha w 1980 roku rozpoczął karierę solową i nie czuł się związany z żadnym gatunkiem muzycznym. Często współpracował z muzykami, którzy wykonywali różnorodne style gry. W 1983 roku wydał debiutancki album solowy pt. Wszystkie stworzenia małe i duże. Album odniósł duży sukces i przyniósł Andrzejowi popularność. Najbardziej znaną kompozycją z tej płyty był utwór tytułowy, który zaśpiewał w duecie z Ewą Bem. W 1985 roku wystąpił podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i od tego czasu występował tam regularnie aż do 1991 roku. Występował z różnymi artystami przy wielu okazjach. 

Od 1985 roku występował również w teatrze Stu w Krakowie. To właśnie po przedstawieniu w teatrze został zastrzelony przez zazdrosnego męża jego nowej miłości, aktorki Zuzanny Leśniak. Kiedy piosenkarz znajdował się przy samochodzie, morderca wyjął z reklamówki broń i oddał w jego kierunku cztery celne strzały. Po jednym ze strzałów upadła także Zuzanna Leśniak. Jednak morderca przeładował magazynek i oddał kolejne pięć strzałów do leżącego na ziemi Zauchy. Potem wsiadł do samochodu i pojechał na komendę oddać się w ręce policji. Skazano go na 15 lat pozbawienia wolności.

Gdyby wypadki potoczyły się inaczej, być może do dzisiaj byśmy słuchali jego nowych kompozycji. 

Polecamy także:

Łobez: 20-latek włamał się do mieszkania. Może spędzić do 10 lat za kratkami
Szczecin: Wymień elektroodpady na kwiaty! Jesienna edycja ekologicznej akcji
Szczecin: CBA weszło do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię