Bezpłatne: rehabilitacja, leczenie oraz nierefundowane leki. Każdy pokrzywdzony ma do tego prawo

0
pixabay

Bezpłatna pomoc dla pokrzywdzonych przestępstwem

Bezpłatna pomoc przysługuje każdemu pokrzywdzonemu bez względu na to jaki ma status materialny oraz jakim rodzajem przestępstwa został pokrzywdzony – przemocą domową, gwałtem, pobiciem, kradzieżą, włamaniem, lichwą, oszustwem, czy np. wypadkiem drogowym. Pokrzywdzeni mogą zgłosić się do Ośrodka Pomocy, które znajdują się w niemal każdym powiecie. Na miejscu mogą otrzymać kompleksowe, profesjonalne wsparcie z zakresu psychologii oraz prawa, a także wsparcie materialne. Z pomocy skorzystać mogą osoby pokrzywdzone przestępstwem, świadkowie przestępstwa oraz ich najbliżsi.

Tylko od stycznia do kwietnia 2021 r. w ramach Sieci Pomocy Pokrzywdzonym udzielono pomocy ponad 16 tys. osobom dotkniętym przemocą domową.

 

Pomoc prawna i psychologiczna

Pokrzywdzeni w Ośrodkach Pomocy mogą skorzystać z porad adwokatów czy radców prawnych, którzy formułują pisma procesowe lub urzędowe. Ponadto punkty pomocy dysponują profesjonalnym zapleczem psychologicznym, dzięki któremu ofiara czy świadek przestępstwa, a także ich bliscy, mogą skorzystać z bezpłatnego wsparcia psychologicznego bądź psychiatrycznego.

 

Konkretna pomoc materialna

W zależności od potrzeb, pokrzywdzony może otrzymać pokrycie kosztów:

  • leczenia i rehabilitacji;
  • leków nierefundowanych i wyrobów medycznych;
  • czasowego zakwaterowania;
  • związanych z nauką dzieci w szkołach i przedszkolach;
  • opieki nad dziećmi w żłobkach;
  • szkoleń i kursów zawodowych;
  • przejazdów środkami komunikacji publicznej;
  • żywności (bony żywnościowe);
  • zakupu odzieży, bielizny, obuwia, środków czystości i higieny osobistej;
  • wypoczynku dzieci na obozach czy koloniach.

Przewidziane są również dopłaty do czynszu i opłat za mieszkanie (np. za prąd, ogrzewanie, gaz, wodę, opał), a także np. finansowanie dostosowania mieszkania do potrzeb osoby pokrzywdzonej, która w wyniku przestępstwa utraciła sprawność fizyczną.

 

Jak dotrzeć do Ośrodka?

W celu otrzymania wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości, w pierwszej kolejności można kontaktować się z całodobową Linią Pomocy Pokrzywdzonym pod numerem +48 222 309 900 lub pod adresem e-mail info@numersos.pl.

Na stronie Funduszu Sprawiedliwości dostępny jest wykaz wszystkich Ośrodków Pomocy, które znajdują się w prawie każdym powiecie. Na wspomnianej stronie, bez problemu można wyszukać  Ośrodek znajdujący się najbliżej naszego miejsca zamieszkania.

W Szczecinie Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem prowadzony jest przez Stowarzyszenie SOS dla Rodziny przy ul. Energetyków 10. Z Ośrodkiem tym można się skontaktować pod numerem telefonu: 663 606 609 (telefon całodobowy) bądź za pomocą poczty elektronicznej: pomoc@sos.home.pl

Dodatkowo, w naszym regionie możemy udać się do pozostałych lokalnych Ośrodków w: Policach, Gryfinie, Kamieniu Pomorskim, Goleniowie, Choszcznie, Gryficach, Łobzie, Pyrzycach, Myśliborzu i Świnoujściu.

Wykaz i dane teleadresowe wszystkich Ośrodków Pomocy w naszym regionie znajdziesz TUTAJ

 

Polecamy także:

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię