Rząd przyjął projekt ustawy, według którego cena tony węgla ma wynosić 996,60 złotych. Kwota została ustalona na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego, który wskazał, że właśnie tyle wyniosła średnia cena tego surowca w zeszłym roku. Limit zakupów w określonej cenie wyniesie trzy tony dla każdego gospodarstwa domowego. Propozycję zmian przedstawiał już na początku czerwca Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, a teraz przedstawiono dokładny projekt.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na konferencji prasowej przedstawiła projekt ustawy, który będzie regulował cenę węgla.
– Zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które do Polski ten węgiel importują. Cena gwarantowana dla odbiorców indywidualnych to jest na dzisiaj 996 zł, to jest ta cena średnia według danych GUS za poprzedni rok. – przekazała Moskwa.
✅ Węgiel kamienny, brykiet lub pelet (zawierający co najmniej 85% węgla kamiennego) będzie mógł być sprzedawany po cenie 996,60 zł brutto za tonę.⤵️
Więcej ➡ https://t.co/oHQJwZzd0Q pic.twitter.com/K2n3tQldpp
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) June 14, 2022
Minister dodała, że firmy biorące udział w programie, są zobowiązane do rejestracji w nim i zagwarantowania, że węgiel będzie sprzedawany w ustalonej cenie. Wsparciem objęci mają zostać zarówno klienci indywidualni, jak również wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Każde gospodarstwo domowe będzie mogło zakupić maksymalnie 3 tony węgla po gwarantowanej cenie. Warunkiem skorzystania z dofinansowania jest wykorzystywanie do ogrzewania: kotła na paliwo stałe, kominka, kozy, ogrzewacza powietrza, trzonu kuchennego, pieca kaflowego lub innego pieca spalającego węgiel. Źródło ogrzewania musi być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Ustawa nie będzie działać wstecz i dotyczy wyłącznie węgla importowanego po 16 kwietnia.
🔹 Na początku czerwca min. @ZiobroPL mówił:
„@SolidarnaPL na najbliższym posiedzeniu rządu postawi kwestię cen węgla dla detalicznych odbiorców. Naszym zdaniem nie może być tak, że pośrednicy zarabiają krocie na zwykłych ludziach, na emerytach, rencistach […]” 1/3 pic.twitter.com/VHtTFTuDxe
— Solidarna Polska (@SolidarnaPL) June 15, 2022
Warto zaznaczyć, że już na początku czerwca Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na posiedzeniu rządu jako pierwszy postawił kwestię cen węgla dla detalicznych odbiorców. Głównym założeniem i argumentem Solidarnej Polski było to, aby pośrednicy nie zarabiali na emerytach, rencistach i zwykłych ludziach poprzez wygórowane ceny.
POLECAMY TAKŻE: