Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziła zatrzymania prezesów spółek, które są podejrzane o wykorzystywanie fałszywych faktur o łącznej wartości przekraczającej 190 milionów złotych. Osoby te są również podejrzane o uczestnictwo w procederze prania pieniędzy. Dwóch z podejrzanych zostało aresztowanych na okres trzech miesięcy w związku z postawionymi im zarzutami.
Akcja KAS obejmowała przeszukania miejsc prowadzenia działalności gospodarczej oraz miejsc zamieszkania osób zatrzymanych. Według ustaleń śledczych, osoby reprezentujące te spółki wykorzystywały fałszywe faktury, które nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji gospodarczych. Celem takiego działania było unikanie płacenia podatku VAT lub zmniejszanie jego wysokości w obrocie granulatem polimerów.
Najważniejsza spółka w tym łańcuchu dostaw została uznana za odpowiedzialną za ponad 18 milionów złotych uszczupleń podatkowych. W trakcie prowadzenia postępowania, przy współpracy z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, zablokowano rachunki bankowe związane z podejrzanymi o łącznej wartości prawie 2 milionów złotych.
Prokurator przedstawił osobom zatrzymanym zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnienie przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko mieniu oraz przestępstw karnych skarbowych. Wszystko to miało na celu uszczuplenie należności publicznoprawnej z tytułu podatku VAT. Ponadto, podejrzanym zarzucono pranie pieniędzy w ramach rozbudowanej struktury podmiotów gospodarczych.
Dwóch z podejrzanych zostało aresztowanych na okres trzech miesięcy, natomiast wobec kolejnych trzech osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze. Działania Zachodniopomorskiej KAS miały na celu zwalczanie procederu fałszowania faktur oraz prania pieniędzy, który mógł skutkować stratami w wysokości aż 52 milionów złotych dla Skarbu Państwa.
Sprawa ta jest dowodem na skuteczność działań organów ścigania w zwalczaniu przestępczości finansowej i podatkowej. Zachodniopomorska KAS kontynuuje swoje kontrole celno-skarbowe spółek uczestniczących w łańcuchu fikcyjnych transakcji, dążąc do ukrócenia tego rodzaju działalności i zabezpieczenia interesów Skarbu Państwa.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Energetyków 10. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
POLECAMY TAKŻE:
Wagowy skandal – czyli jak mocno przeładowane ciężarówki jeżdżą po naszych drogach
Wagowy skandal – czyli jak mocno przeładowane ciężarówki jeżdżą po naszych drogach